Nagrodzono najlepsze firmy budowlane

29 Wrzesień 2023
Wśród tegorocznych laureatów znalazły się zielonogórskie firmy i miejska spółka KTBS. W miniony wtorek w Palmiarni odbyła się 29. Gala Budownictwa, tradycyjnie zorganizowana przez Lubuską Izbę Budownictwa.

W konkursie Lubuski Mister Budowy wyłaniani są zwycięzcy w ośmiu kategoriach: budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, budownictwo użyteczności publicznej, osiedla mieszkaniowe, budownictwo przemysłowe, adaptacje i remonty, zabytkowe obiekty budowlane, domy inteligentne oraz inne budowle.

Pieniądze i pomysły

W tym roku o palmę pierwszeństwa walczyły 24 obiekty w czterech kategoriach. Oceniała je komisja architektów i inżynierów, którzy wzięli pod uwagę m.in. architekturę, zagospodarowanie terenu i funkcjonalność budynków.

- Gala budownictwo to święto, podczas którego pokazujemy obiekty stworzone w Zielonej Górze i w Lubuskiem - mówił wiceprezydent Dariusz Lesicki. - Duża w tym zasługa obecnych i byłych studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego prowadzących firmy. Zielona Góra chce być miastem nowoczesnym, kompaktowym i zmieniającym się na lepsze. Najlepiej widać to na przykładzie ciekawych rozwiązań architektonicznych na nowych osiedlach. Są one możliwe, bo działają u nas firmy, które mają pieniądze, pomysły i wspaniałych architektów. Gratuluję wyróżnionym, a tym którym się nie udało życzę sukcesu za rok.

Detale dopasowane do otoczenia

Misterem Budowy w kategorii budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne zostały aż trzy zielonogórskie firmy. PBO nagrodzono za budynek z garażem podziemnym przy ul. Piwnej 6AB. Doceniono estetykę, wykończenie, zagospodarowanie terenu oraz detale dopasowane do historycznego otoczenia. Spółka EBF Development Elżbieta i Leszek Jarząbek ujęła jury budynkiem Lisia Apartamenty - spodobały się detale i wkomponowanie w istniejące osiedle. Fatto dostał Mistera Budowy za budynek mieszkalny przy ul. Składowej 5a. Przychylność zyskał innowacyjną architekturą, ponadczasowym designem i przyjazną lokalizacją.

W kategorii budownictwo użyteczności publicznej przyznano także trzy nagrody. Miejskiej spółce KTBS Zielona Góra za halę sportową przy ZE nr 10 na rogu ulic Energetyków i Batorego - doceniono funkcjonalność obiektu i nowoczesną salę wielofunkcyjną, która może być inspiracją dla innych placówek edukacyjnych. Pozostałe nagrody w tej kategorii trafiły do Nowej Soli i Szprotawy.

W kategorii adaptacje i remonty zwyciężyła firma Perbud, która zrealizowała projekt pn. „Rozbudowa z przebudową specjalistycznego Centrum Medycznego Klinika Wiśniowa (Urolog) w Zielonej Górze”. Zarząd Dróg Wojewódzkich otrzymał Mistera Budowy w kategorii inne budowle za budowę mostu w Milsku.

Nagrody za najlepsze prace dyplomowe odebrali studenci Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UZ.

Przyznano cztery wyróżnienia, w tym gronie znalazły się trzy zielonogórskie obiekty: (spółka EBF Elżbieta i Leszek Jarząbek - osiedle mieszkaniowe Zdrojowa Polana, etap I; grupa PBS Deweloper - kamienica mieszkalno-usługowa, ul. Kopernika 7; Budmar s.c. - cztery lokale w zabudowie szeregowej, ul. Liliowa). Jedno z wyróżnień powędrowało do Nowej Soli.

(rk)