Szpital Uniwersytecki. Najważniejszy jest rozwój

20 Listopad 2024
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze i szpital powiatowy w Sulechowie zostaną połączone? Lecznice podpisały list intencyjny o współpracy.

Zapowiadana fuzja szpitali w Zielonej Górze i Sulechowie (to nie jest jeszcze ostateczna decyzja) wpisuje się w planowaną przez resort zdrowia reformę szpitalnictwa. - Jej celem jest uszycie szpitala na miarę miejsca, w którym ten szpital jest - to słowa minister zdrowia Izabeli Leszczyny sprzed kilkunastu dni. Reforma ma poprawić bezpieczeństwo pacjentów, jakość leczenia, dostosować strukturę szpitalną do lokalnych potrzeb, rozwiązać problem braku kadr i zmniejszyć kłopoty finansowe szpitali. Jak podaje resort, ponad połowa szpitali powiatowych jest zadłużona. Lekarstwem ma być konsolidacja lecznic i racjonalizacja kosztów m.in. poprzez redukcję nierentownych oddziałów.

- Będziemy prawdopodobnie jednym z pierwszych samorządów w Polsce, który odpowie na pomysł rządu - stwierdził wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski podczas podpisywania listu intencyjnego.

- Szukamy dróg, które pozwolą nam zoptymalizować stan ochrony zdrowia w regionie - tak decyzję o współpracy lecznic wyjaśniał marszałek lubuski Marcin Jabłoński, podkreślając jednak, że nie mogą na niej stracić ani mieszkańcy, ani personel medyczny.

O korzyściach płynących z połączenia szpitali mówili ich przedstawiciele. - Będziemy mogli efektywniej wykorzystać potencjał ludzki, którym dysponuje szpital w Sulechowie - podkreślał prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze sp. z o.o. Marek Działoszyński. A jak stwierdził rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Wojciech Strzyżewski, na połączeniu skorzystają też studenci i uczelnia. - Chcemy się rozwijać i to jest dla nas priorytet. Przygotowujemy się do fuzji, by być godnym partnerem dla Szpitala Uniwersyteckiego - mówiła zastępca dyrektora SPZOZ w Sulechowie Marzena Sarnecka.

Po połączeniu placówki będą mogły liczyć na dodatkowe pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Dla reformowanych szpitali resort ma 1,5 mld zł. Ponieważ SPZOZ w Sulechowie wcześniej powinien przekształcić się w spółkę (miałoby to nastąpić 1 stycznia 2025 r.), pozytywną decyzję w tej sprawie podjęto podczas piątkowej nadzwyczajnej sesji rady powiatu zielonogórskiego. Wcześniej uzyskano zgody rady społecznej i związków zawodowych sulechowskiego szpitala.

- To duże wydarzenie - mówił o połączeniu starosta zielonogórski Tadeusz Pająk, który spodziewa się bonusów na dokończenie inwestycji w podlegającej mu placówce.

(el)