Uniwersytet Zielonogórski. Ćwierć wieku współpracy ponad granicami
Współpraca w zakresie dydaktyki i badań naukowych między uczelniami została zapoczątkowana podpisaniem umowy partnerskiej w 1997 r. w Gießen przez ówczesnych rektorów: prof. Michał Kisielewicza (Politechnika Zielonogórska) i prof. Burkharda Kampschulte (Fachhochschule Giessen - Friedberg - obecnie Technische Hochschule Mittelhessen). Inicjatorem kooperacji był ówczesny dziekan Wydziału Elektrycznego FH Giessen-Friedberg, prof. Marius Klytta. Do współpracy od początku włączyły się ze strony THM wydziały: Elektrotechniki i Techniki Informacji oraz Matematyki, Nauk Przyrodniczych i Informatyki i Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki ze strony UZ.
Zgrana siódemka
Jednym z pierwszych i najważniejszych rezultatów współpracy było wypracowanie koncepcji Zintegrowanych Studiów Zagranicznych. Tę formę kształcenia rozpoczęto w roku akademickim 1998/99. Studia prowadzone są w dwóch językach, częściowo na UZ, a częściowo w THM i kończą się pracą dyplomową prowadzoną równocześnie przez opiekunów z obydwu uczelni. Absolwenci studiów zintegrowanych otrzymują dyplomy ukończenia obydwu uczelni.
Bardzo dobrze rozwijająca się współpraca pomiędzy dwiema uczelniami była impulsem do jej rozszerzenia o kolejne uczelnie z Europy Wschodniej. Tak powstała sieć „Współpraca Uniwersytetów Centralnej i Wschodniej Europy” („Cooperation of Universities in Central and East Europe” – CUCEE), którą aktualnie tworzy 7 uczelni: Technische Hochschule Mittelhessen, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Techniczny w Tallinie, Politechnika Lwowska, Uniwersytet Techniczny im. Gedymina z Wilna, Politechnika Śląska oraz Uniwersytet Technologiczny z Mińska.
Jedne studia, dwa dyplomy
Idea Zintegrowanych Studiów Zagranicznych, opracowana i wdrożona przez THM i UZ, stała się od początku najważniejszą formą wymiany studentów w ramach sieci. Dwa dyplomy po jednych studiach, udoskonalenie znajomości języka obcego, wzbogacenie światopoglądu o nowe myśli i idee, poznanie obcej kultury – te perspektywy i jeszcze wiele innych, otwierają się przed studentem biorącym udział w wymianie studenckiej w ramach sieci CUCEE. W sumie w programie wzięło dotychczas udział ponad 100 studentów ze wszystkich partnerskich uczelni, w tym 53 osoby z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Współpraca pomiędzy THM i UZ, realizowana w ramach sieci CUCEE, obejmuje również działania w innych obszarach. Przykładem mogą być projekty edukacyjne Partnerstwa Strategicznego Erasmus+, poświęcone innowacjom dydaktycznym. Następnym ważnym obszarem współpracy są projekty badawcze, w szczególności w zakresie elektrotechniki i informatyki. Dużą wagę przywiązują partnerzy do przedsięwzięć i współpracy na polu kultury. Temu celowi służą przede wszystkim koncerty uczelniane z udziałem zespołów muzycznych i tanecznych uczelni sieci CUCEE. Takie koncerty miały już miejsce w Gießen i w Zielonej Górze, ale również we Lwowie, Tallinie, Wilnie i Gliwicach.
prof. dr hab. inż. Ryszard Rybski
dyrektor Instytutu Metrologii, Elektroniki i Informatyki