Jak zagospodarować przeciwstok Tatrzańskiej?
Różnią się w zagospodarowaniu górki po przeciwnej stronie, tzw. przeciwstoku. Ma tu stanąć budynek mieszczący wypożyczalnię sprzętu, kasy i kawiarnię. Każdy zaprojektował go w innym miejscu
Fot. Krzysztof Grabowski
Tak to miejsce wygląda obecnie
Propozycja Pawła Gołębiowskiego
- Zaproponowałem budynek przeszklony od strony Tatrzańskiej. Osoby siedzące w kawiarni będą mogły obserwować narciarzy – tłumaczy P. Gołębiowski. – Jest to obiekt obłożony drewnem w kształcie skoczni narciarskiej. Ludzie idący z górki za budynkiem będą mogli wejść na taras na dachu i obserwować okolicę.
Propozycja Agnieszki Kochańskiej
W jej koncepcji budynek zaplecza wykonany z drewna i betonu znajduje się obok stoku zjazdowego. Przeciwstok ma mieć charakter wypoczynkowy.
- Nazwałam to tarasowym stokiem rekreacyjnym. Ja najmniej ingerujemy w otoczenie i roślinność – opowiada A. Kochańska. – Na stoku montujemy drewniane podesty do siedzenia. Ich przykład widać na wizualizacji. Stąd będzie się rozpościerał na stok narciarski, Tatrzańską i wystającą powyżej wieżę widokową, gzie też zaplanowałam podobne tarasy. W takich miejscach do wypoczynku proponuję posadzić wrzosy. Ingerencje w przyrodę będą jak najmniejsze. Gdzie nie gdzie możemy posadzić trawy czy wiciokrzew pomorski.
Propozycja Natalii Plonkowskiej
W jej koncepcji budynek zaplecza stanie przy stoku i ma się składać z dwóch obiektów. – Proponuję, by w drugim znalazł się trenażer do jazdy na nartach. Na czymś takim możemy się świetnie uczyć i bawić – pokazuje N. Plonkowska. Architekci proponują wyciąg (orczykowy lub krzesełkowy) na Tatrzańską, który będzie miał ponad 20 m długości. – Ja do tego proponuję dołożyć przenośnik narciarski o długości 48 m. Przeznaczony będzie głównie dla dzieci. Narciarz wchodzi na ruchomą taśmę i spokojnie jedzie do połowy stoku.
W tej koncepcji na przeciwstoku Tatrzańskiej znajdzie się trasa zjazdowa dla rowerzystów w formie pumptracku o długości 108 m. To dla miłośników ekstremalnej jazdy po wertepach.