Wprowadzą się kapucynki i lemury
Temat pilotuje radny Paweł Wysocki (Zielona Razem), który z ramienia Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej opiekuje się ogrodem. - Kompleks przyrodniczo-edukacyjny przy ul. Botanicznej cieszy się olbrzymią popularnością, zielonogórzanie chętnie odwiedzają go całymi rodzinami, zwłaszcza latem - mówi P. Wysocki. - Seniorzy lubią spacerować po ogrodzie, fotografować rośliny i odpoczywać na ławeczkach. Rodzice z pociechami stoją w kolejkach do zwierzaków, dlatego chcemy sprawić im przyjemność i wprowadzić kolejnych sympatycznych „lokatorów” do minizoo.
Do nowej części zoo wprowadzą się małpki kapucynki, lemury i owce świniarki (jeden z gatunków dzikiej owcy). W ramach inwestycji powstanie altana promocyjno-szkoleniowa, toalety i ogrodzenie z paneli, a ścieżki będą utwardzone. Azyl dla dzikich zwierząt pozostanie przy ul. Botanicznej, ale będzie przeniesiony o kilkadziesiąt metrów. Obiekt zyska też ławki, kosze na śmieci, oświetlenie, siedziska, tablice informacyjne i kraty pod drzewa. Nie zabraknie nowych nasadzeń, wszystkie uzgodniono z miejską architekt zieleni.
Prezydent Janusz Kubicki podkreśla, że stara się, by z roku na rok Zielona Góra była bardziej przyjazna mieszkańcom. - W dobrym mieście nie tylko się pracuje, ale i wypoczywa. Konsekwentnie stawiamy na rekreację. Park w Zatoniu to nasza duma, w jego sąsiedztwie chcemy zbudować miejsca parkingowe, o to prosili nas zielonogórzanie. Planujemy rewitalizację Parku Tysiąclecia. W naszym zoo nie brakuje gości, dlatego planujemy go rozbudować - mówi.
Inwestycja będzie możliwa dzięki współpracy z miastami Cottbus, Gubin i Guben w ramach regionu Sprewa-Nysa-Bóbr. Przetarg na rozbudowę minizoo miasto ogłosi do końca roku. Jeśli uda się znaleźć wykonawcę, inwestycja zostanie zrealizowana w 2022 r. Nową część zoo zaprojektowało Biuro Usług Projektowo-Wykonawczych „Archpeak” Paweł Wyczałkowski z Zielonej Góry.
(rk)