Uniwersytet Zielonogórski. „Młody Politolog” - pierwsza taka książka!
Najmłodszy autor w trakcie pisania był w pierwszej klasie liceum. Nie jest to wiek, w którym młodzi ludzie na co dzień mierzą się z tak wymagającym zadaniem, jak pisanie artykułu naukowego. Pomimo tego, dziewięcioro uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kieślowskiego w Zielonej Górze oraz Zespołu Szkół im. I. Sendler w Przemkowie zdecydowało się podjąć wyzwanie. Redaktorami naukowymi zostali dr Wioletta Husar-Poliszuk oraz dr Arkadiusz Tyda. W prace edytorskie zaangażował się dr Piotr Małczyński.
Własne badania
Impulsem do stworzenia publikacji były zajęcia prowadzone w ramach koła „Młodego Politologa”, które prof. Stefan Dudra, dyrektor INPA, powołał w 2018 r. w Przemkowie. Drugie takie koło powstało w 2021 r. w zielonogórskim V LO. Prowadzi je dr A. Tyda. W pracę o charakterze wspomagającym z przemkowską młodzieżą zaangażowała się także dr W. Husar-Poliszuk. To właśnie m.in. podczas spotkań w ramach kół i szkoleń na UZ młodzież zapoznawała się z warsztatem badacza i doskonaliła umiejętności pisania tekstów naukowych oraz wyszukiwania źródeł. Licealiści przeprowadzali badania własne (ankiety) oraz wywiady z osobami zaangażowanymi w kwestie, o których pisali.
O piłkarkach i raperach
Tematyka artykułów w „Młodym Politologu” jest różnorodna. Poruszone zostały kwestie lokalne, np. dotyczące przemkowskich murali i ich funkcji rozbudzania świadomości historycznej, zielonogórskiej Młodzieżowej Rady Miasta oraz problemy skupiające uwagę nie tylko Polaków, ale również społeczności międzynarodowej: COVID-19, Strajk Kobiet, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i wojna w Ukrainie. Młodzi badacze podjęli też kwestię nierówności między piłkarkami nożnymi a piłkarzami, wpływu mediów społecznościowych oraz raperów komentujących wydarzenia w Polsce. Wszystkie te teksty łączy próba społeczno-politycznej, niekiedy historycznej i kulturowej analizy.
Autorzy sami wybierali tematy, redaktorzy pozostawili im wolny wybór, jednocześnie przypominając o zachowaniu naukowego charakteru publikacji. Jakub Skarpetko, jeden z autorów podkreślił, że chciał „stworzyć publikację o temacie niszowym i możliwe świeżym, który nie został jeszcze opisany przez wiele osób”. Pozostałymi autorami artykułów są: Marcel Bemben, Kornelia Czyżewska, Julia Dziubałka, Michał Dźwigaj, Michał Korzeniewski, Omar Lekhchine, Wiktoria Paluszek oraz Bartosz Wyszyński. Autorem okładki publikacji jest Hubert Jackowski, uczeń V LO.
Uroczysta premiera książki odbyła się 17 listopada w progach UZ. W pierwszej części spotkania autorzy dzielili się ze słuchaczami przemyśleniami. Młodzi badacze czuli radość i satysfakcję, trzymając w rękach swoją debiutancką publikację. O. Lekhchine, obecnie już student politologii, stwierdził: - Tworzenie artykułu wymagało dużo pracy, ale warto było się potrudzić. Gdy widzi się już efekt końcowy i swoje nazwisko w książce, człowieka rozpiera duma.
W związku z rosnącą popularnością koncepcji, INPA rozszerza działalność sieci kół politologicznych o kolejne szkoły województwa lubuskiego i dolnośląskiego, m.in. w Chojnowie, Lubsku i Żaganiu, w których będzie powstawać druga część książki.
dr Arkadiusz Tyda
Instytut Nauk o Polityce i Administracji UZ