Szczepienia – od dostawy do dostawy

29 Styczeń 2021
Dobiega końca pierwszy tydzień szczepień populacyjnych przeciw COVID-19. Do 31 marca ma być zaszczepionych 3,1 miliona Polaków, w tym najwyżej połowa seniorów w wieku powyżej 70 lat.

- Zostańcie w domach, nie narażajcie się na warunki atmosferyczne i kontakt z osobami chorymi! –poniewczasie apelował minister Michał Dworczyk do najstarszych Polaków w przeddzień rozpoczynających się szczepień populacyjnych przeciw COVID-19. - Nie ma już ani wolnych miejsc, ani wolnych szczepionek.

Do Polski łącznie ma trafić około 85 mln dawek szczepionek, z tego do końca marca – tylko 3,1 mln. A i tak, te ostatnie z perturbacjami. Bo po Pfizerze, również Moderna i AstraZeneca zapowiedziały zmniejszenie dostaw szczepionki przeciw COVID-19, sypiąc piaskiem w tryby ruszającej machiny szczepień. Teraz zgrzyta, bo seniorów 70+ w Polsce jest około 4,6 mln, a większość chce się szczepić.

- Na razie pula jest wyczerpana – poinformował rząd uchylając seniorom, którzy chwilowo zostali na lodzie, trzy furtki.

Brak terminu – zapisz się

Według informacji rządowej, seniorzy 70 + mogą zgłaszać się na szczepienie internetowo lub telefonicznie na trzy sposoby:

Pierwszy - senior może wypełnić formularz zgłoszenia, który znajduje się na stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja, podając w nim swój numer PESEL, kod pocztowy i numer telefonu komórkowego. Gdy pojawią się kolejne dostawy szczepionek, konsultant zadzwoni do seniora, proponując mu termin i miejsce szczepienia.

Drugi: senior może zadzwonić na bezpłatną infolinię 989 i dane, o których mowa wyżej, przekazać konsultantowi. Oddzwoni, gdy pojawią się wolne miejsca na szczepienia.

Trzeci: może też wysłać SMS o treści „SzczepimySie” pod numer telefonu: 664 908 556. W odpowiedzi senior zostanie poproszony o przekazanie numeru PESEL i kodu pocztowego, a jego dane zostaną zachowane w systemie do czasu kolejnej dostawy szczepionek. Wtedy zostanie powiadomiony o szczepieniu.

Wykorzystamy co do jednej

Tymczasem w poniedziałek, 25 stycznia, oficjalnie ruszyły szczepienia tych seniorów, którzy zdążyli się na nie zapisać. Dwa dni wcześniej Porozumienie Zielonogórskie poinformowało na swojej stronie: „Szczepienia seniorów w POZ raczej od wtorku do czwartku”. Chodziło o większość punktów szczepień, do których szczepionki Pfizera (po 5 ampułek na przychodnię) miały dotrzeć w poniedziałek, ale nie wiadomo, o której godzinie. I tak 25 bm. w całym kraju wykonano zaledwie 5 tys. szczepień, a już 27 bm. rekordowe ponad 128 tysięcy. W samej zaś Zielonej Górze od grudnia do minionej środy (27 bm.) wykonano… 3900 szczepień!

- Do nas szczepionki rano nie dojechały, więc zaczęliśmy szczepić seniorów szczepionkami dla medyków. W poniedziałek zaszczepiliśmy 240 osób, na razie głównie w wieku powyżej 80. roku życia – informuje Sylwia Malcher-Nowak ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Jedną z pierwszych osób, którą zaszczepiono w lecznicy był 88-letni pan Florian z Zielonej Góry. Tego samego dnia, późnym wieczorem, szpital uspokajał zarejestrowanych seniorów na Facebooku: - Dotarło do nas 1200 dawek i do końca tygodnia zamierzamy je co do jednej wykorzystać!

Takich komunikatów przed nami jeszcze wiele.

(el)

 

Masz pytania – dzwoń lub pisz

Każdy Lubuszanin, nie tylko senior, który szuka informacji na temat szczepień przeciwko COVID-19 może dzwonić na numer infolinii 95 785 13 28 . Czynna jest codziennie w godzinach 7.00-19.00. Mieszkańcy mogą też przesyłać swoje pytania dotyczące szczepień, korzystając z dedykowanego e-maila: szczepienia@lubuskie.uw.gov.pl