Inżynieria lotnicza. Nowy, odlotowy kierunek na UZ
Rekrutacja planowana jest w przyszłym roku akademickim. Z tej okazji zorganizowano dzień promocji, w którym uczestniczyło ponad 300 uczniów ze szkół z Zielonej Góry, Nowej Soli, Głogowa, Bolesławca, Szprotawy, Wolsztyna i Sulechowa. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele instytucji, które wspierają uruchomienie tego kierunku kształcenia.
Pracy nie zabraknie
Kierunek inżynieria lotnicza wychodzi naprzeciw aktualnym zapotrzebowaniem na rynku. - Patrząc na obecną sytuację na pewno będzie to zawód popularny. Kadry w obszarach technicznych jest ciągle za mało. To nowy pomysł, który może pobudzić kształcenie nie tylko na tym kierunku, ale też na innych prowadzonych na UZ – tłumaczy prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą - dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ, jednocześnie dodając, że uzyskana przez Instytut Inżynierii Mechanicznej kategoria A podczas ostatniej ewaluacji pozwala na utworzenie kierunku bez konieczności otrzymania zgody z MEiN. - To bardzo skraca całą procedurę. Po uzyskaniu zgody prorektora ds. jakości kształcenia będziemy mogli rozpocząć działania promocyjne – dodaje prof. Mrugalski.
W auli i laboratorium
Bardzo ważny jest kontakt z młodzieżą ze szkół średnich i pozyskiwanie przyszłych studentów poprzez współpracę ze szkołami, o czym wspomniała prorektor ds. współpracy z gospodarką - dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ: - Dużym sukcesem jest podjęcie współpracy z Zespołem Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze. Pracownicy Instytutu Inżynierii Mechanicznej prowadzą zajęcia na kierunku związanym z lotnictwem. Podziękowania dla dziekana, że jest to tak dobrze realizowane. Oprócz wsparcia merytorycznego również wykorzystywane są nasze laboratoria. To też jest dla nas dobry kierunek promocji, ponieważ uczniowie, widzą co mogą od nas uzyskać już na etapie kształcenia w szkole. Gratuluję dyrektor instytutu tego, co do tej pory osiągnęli, jeżeli chodzi o pracę nad utworzeniem nowego kierunku.
Śladami Pilota Pirxa
Dla uczniów i gości przygotowano wiele atrakcji, m.in.: lot na uwięzi pełnowymiarowym balonem, prezentację budowy szybowca, loty dronami Straży Pożarnej oraz AZL, bicie monet okolicznościowych Wydziału Mechanicznego. Uczniowie mogli porozmawiać z pilotami z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej i zwiedzili sale oraz laboratoria Instytutu Inżynierii Mechanicznej. Do prowadzenia nowego kierunku potrzebne będzie jednak nowe miejsce. Ośrodek Kształcenia Lotniczego przy Aeroklubie Ziemi Lubuskiej buduje Centrum Szkolenia Mechaników Lotniczych, gdzie będą kształceni studenci inżynierii lotniczej.
Semestr na praktykę
Kierunek inżynieria lotnicza tworzony jest z inicjatywy Aeroklubu Ziemi Lubuskiej przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Część z kwoty przeznaczonej na uruchomienie nowego kierunku została przeznaczona na zakup nowoczesnego sprzętu.
W Instytucie prowadzone są już kierunki – bezpieczeństwo i higiena pracy, mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji. Kierunek inżynieria lotnicza będzie trwać 8 semestrów, z czego cały 7 semestr będzie poświęcony na praktykę. Po 5 semestrach będzie możliwość wyboru specjalności – mechanika i obsługa lotnicza lub bezzałogowe statki powietrzne.
Katarzyna Doszczak
Biuro Prasowe Uniwersytetu Zielonogórskiego