Tydzień Bibliotek. Promują czytanie w całym mieście
To tydzień ze sporym hakiem, ale jak świętować to na całego. Dla zielonogórzan Tydzień Bibliotek to również czas zakupów, bo tradycyjnie będzie mu towarzyszyć kiermasz książek. - Do sprzedania mamy 3,5 tys. tytułów, codziennie będziemy wystawiać nowe - zachęca Przemysław Bartkowiak, zastępca dyrektora WiMBP im. C.K. Norwida. - Książki będą kosztować od złotówki do 10 zł. Oprócz nich można kupić też płyty CD.
Kiermasz potrwa od 9 do 15 maja. Stoiska staną przed gmachem głównym biblioteki Norwida. Będą czynne codziennie, oprócz niedzieli, w godz. 10.00-17.00, w sobotę w godz. 10.00-14.00.
Maj to również okazja do uaktualnienia swoich zbiorów. 11 maja w godz. 11.00-14.00 w mediatece Góra Mediów odbędzie się akcja wymiany filmów gier i płyt. Wystawcy powinni zgłosić swoją gotowość mailowo:goramediow@biblioteka.zgora.pl lub telefonicznie: 68 45 32 615.
Bibliofile ruszą w miasto
Organizatorzy Tygodnia Bibliotek ruszą w tym roku w miejską przestrzeń, np. do Focus Mall. - To miejsce odwiedzane przez młodzież, a do nich też chcemy dotrzeć - mówi P. Bartkowiak. 10 maja od południa na poziomie 0 Focusa pojawią się roboty edukacyjne, odbędą się zajęcia plastyczne i konkursy. Do wygrania m.in. wejściówki do kina. Na poziomie 1 będą miały miejsce spotkania z udziałem lubuskich pisarzy. W organizację Tygodnia Bibliotek włączają się również filie Norwida. Ta w budynku szkoły na os. Pomorskim 9 maja urządza festyn. - W godz. 14.00-18.00 na kocyku przed jej siedzibą poczytamy i zagramy w planszówki, a dzieci skorzystają z malowania twarzy czy wezmą udział w zajęciach plastycznych - zdradza Marzena Wańtuch-Elińska, kierowniczka działu udostępniania WiMBP. W Bibliotece Pana Kleksa przy al. Wojska Polskiego 9 pogramy w gry fabularne, Dixit, czy przeprowadzimy śledztwo w escape room. Atrakcje, jakie w ramach Tygodnia Bibliotek przygotowały inne punkty w mieście warto śledzić na internetowej stronie Norwida: biblioteka.zgora.pl.
Na koniec projektowanie mody
Norwid wychodzi nie tylko do tych rządnych zabawy czytelników. Tydzień Bibliotek zaczął 7 maja od poważnego akcentu. W gmachu głównym odbył się wernisaż wystawy „Historia biblii i rozwoju piśmiennictwa”. Goście mogli podziwiać repliki, manuskrypty, kamienne tablice, skrawki papirusów, zapisane zwoje oraz pierwsze drukowane egzemplarze - informuje Maria Radziszewska, kierowniczka działu zbiorów specjalnych.
Na koniec, 18 maja - bardziej rozrywkowy akcent - Noc Muzeów i warsztaty. Kto z dzieciństwa kojarzy ilustracje Marcina Szancera, nie powinien być zawiedziony. Można je było poznać w „Akademii Pana Kleksa”, „Lokomotywie”, „Rzepce”, czy choćby pisemku „Świerszczyk”. Tej kreski się nie zapomina. Wspomnienia będzie można odświeżyć w godzinach wieczornych (19.00-22.00) w Muzeum Ilustracji Książkowej w gmachu głównym Norwida. Ilustracje są inspiracją do stworzenia wystawy i organizacji warsztatów projektowania mody. Będą również zagadki, zadania i konkursy. To wieczór dla dzieci z opiekunami.
(ah)