Rekonstrukcje twarzy sprzed 500 lat

24 Kwiecień 2024
Nareszcie będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądali ludzie, którzy 500 lat temu mieszkali w Zielonej Górze. Tutaj żyli, zmarli i zostali pochowani.

Prezentacje rekonstrukcji twarzy kobiety i mężczyzny zobaczymy podczas spotkania w Muzeum Ziemi Lubskiej, w czwartek, 25 kwietnia o 18.00.

Na początku 2020 r. robotnicy rozpoczęli prace niwelacyjne przy budowie parkingu na tyłach pl. Matejki (teren pomiędzy pl. Matejki, ul. Kupiecką i ul. Podgórną). Z przekazów wiadomo było, że to miejsce, w którym powstała Zielona Góra i przed wiekami funkcjonował kościół pw. św. Jana i cmentarz. To kolebka miasta. Nie wiadomo było jednak, o które miejsce dokładnie chodziło. Dlatego prace nadzorowali archeolodzy. Szybko odnaleźli porozrzucane ludzkie kości. Pół metra pod ziemią. Kolejne odnaleziono w innych miejscach. Okazało się, że to ludzkie szkielety sprzed kilkuset lat, których przez wieki nikt nie ruszał.

Szczątki przebadał też antropolog. W jednym grobie pochowano 16 osób, w tym sześcioro dzieci w wieku do 14 lat. Sześć osób miało 15-22 lata, trzy 25-30 lat, jedna osoba miała powyżej 30 lat. Wśród pochowanych był też płód dziecka mającego około 30 tygodni. Antropolog określił płeć części zmarłych - były to trzy kobiety i sześciu mężczyzn. Pochowano ich na przełomie XV i XVI wieku.

W ramach badań przeprowadzono komputerową rekonstrukcję głów kobiety i mężczyzny odnalezionych w mogile.

W czwartek o wynikach badań opowiadać będą archeolodzy Bartłomiej Gruszka i Sławomir Kałagate oraz antropolog Robert Dąbrowski. Prowadzenie Szymon Płóciennik z Fundacji Tłocznia.

Odbędzie się także promocja dwóch książek poświęconych badaniom: naukowej publikacji „Cmentarz św. Jana. Najstarsza nekropolia Zielonej Góry” i popularnonaukowej „O cmentarzu św. Jana, czyli najstarszej zielonogórskiej nekropolii”. Wydawcą obu jest Fundacja Tłocznia przy finansowym wsparciu miasta.

(tc)