Nasi gimnazjaliści wypadli bardzo dobrze
Gimnazjaliści testy pisali w kwietniu. Zmagali się z zadaniami w części humanistycznej (osobno historia i wiedza o społeczeństwie, osobno język polski) oraz w części matematyczno przyrodniczej (osobno matematyka i osobno przedmioty przyrodnicze: biologia, chemia, fizyka, geografia), byli też egzaminowani z języków obcych (na poziomie podstawowym albo na poziomie podstawowym i rozszerzonym). Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu właśnie opublikowała wyniki wiosennego egzaminu. Średnie szkół podawane są w procentach (patrz tabela poniżej). I co? Trudno nie zauważyć! Wypadamy świetnie! Zarówno w województwie, jak i w całym okręgu (Lubuskie, Wielkopolska, Zachodniopomorskie).
10 na czele
Szczególnie dumni możemy być z tego, jak dobrze nasza młodzież zna języki obce. W Gimnazjum nr 10 wynik z angielskiego i niemieckiego na poziomie podstawowym osiągnął niemal 100 proc. (odpowiednio 94,97 i 98,82), za to język francuski to już „czyste” 100 procent! Równie pięknie na egzaminie z języków obcych spisali się uczniowie Gimnazjum nr 1, nr 7 i 9 oraz uczniowie niepublicznych szkół: Europejskiego Gimnazjum Społecznego dr Rahn, Katolickiego Gimnazjum Niepublicznego, Społecznego Gimnazjum „Szkoła Myślenia Twórczego”.
Miejskie szkoły osiągnęły w każdej części egzaminu średnią wyższą niż średnia wojewódzka i średnia okręgowa, nie wspominając o średniej całego kraju! Dociekliwym znów proponujemy przeanalizowanie danych z tabelki (rubryczki na samym dole).
Wspomniane już Gimnazjum nr 10 to prawdziwy bohater tegorocznego egzaminu. Gratulacje należą się szkole za wynik w każdej części testu. Nie schodzi on w żadnym przypadku poniżej 74 procent! Tu należy zaznaczyć, że przy naborze uczniów „dziesiątki” nie krępują ramy rejonizacji. Ukłonić zatem należy się też przed uczniami obwodowego Gimnazjum nr 1, które tylko z historii i wiedzy o społeczeństwie uzyskało wynik poniżej 70 proc!
Wśród szkół niepublicznych prym wiedzie Europejskie Gimnazjum Społeczne, które z wynikami ze wszystkich przedmiotów nie schodzi poniżej 70 proc!
Najsłabiej w mieście wypadają Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 8.
Należy też dodać, że na średnią Zielonej Góry wpływają wyniki szkół dla dorosłych – mamy dwa takie gimnazja, ich wyniki można znaleźć w tabeli.
W gminie
Przyjrzeliśmy się również wynikom gminnych szkół. To dwie placówki – w Drzonkowie i Przylepie. Gimnazja wypadają nie najgorzej, porównując je np. z wynikami krajowymi, okręgowymi, czy wojewódzkimi. Jednak jeśli zestawimy średnią miasta ze średnią w gminie, w każdym przypadku porównanie wypada na korzyść placówek z Zielonej Góry.
Teraz przed naszymi zdolnymi uczniami zasłużone wakacje! A po drodze jeszcze emocje związane z wynikami naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Listy przyjętych szkoły powinny ogłosić 4 lipca. Najwięcej podań, w tym roku, spłynęło do LO nr 3 przy ul. Strzeleckiej.
(dsp)