Najszczęśliwsze miasto w Polsce
Szczęśliwy Dom - badanie dobrostanu mieszkańców Polski - to projekt prowadzony od 2021 r. przez Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości w kraju, we współpracy z Centrum Analitycznym Polityka Insight i Uniwersytet SWPS.
Wbrew stereotypom, Polacy potrafią być szczęśliwi - ba, wielu z nas aktywnie o to szczęście zabiega. Wyniki uzyskane w tzw. Oksfordzkim Kwestionariuszu Szczęścia pokazały, że nie odbiegamy znacząco od średnich rezultatów uzyskiwanych przez inne narody.
W 2021 r. zrealizowano m.in. wywiady z mieszkańcami w ich domach i badanie ilościowe (na reprezentatywnej próbie). W 2022 r. pokazano różnice w odczuwanym dobrostanie pomiędzy mieszkańcami różnych części Polski, a nawet dzielnic w ramach jednego miasta czy aglomeracji. W ciągu dwóch lat subiektywne poczucie szczęścia wzrosło z 6,59 (w dziesięciostopniowej skali) na 7,08. Maksymalnie szczęśliwych jest 12,9 proc. Polaków, a 1,5 proc. zupełnie nieszczęśliwych.
W najnowszym badaniu najwyższy poziom dobrostanu wśród wszystkich miast wojewódzkich wskazywały zielonogórzanki i zielonogórzanie - 4,30 (średnia ogólnokrajowa to 4,12). Drugie miejsce zajęły Kielce, trzecie metropolie Wrocław i Kraków.
Zielonogórzanom podoba się np. miejsce zamieszkania w otoczeniu lasów i oferta społeczno-kulturalna miasta, tzw. jakość życia jest u nas na wysokim poziomie. - W 2022 r. mieliśmy trzecie miejsce, teraz pierwsze - cieszy się prezydent Janusz Kubicki. - Mieszkańcy Zielonej Góry to cudowni i szczęśliwi ludzie. Wygrana to zasługa wszystkich, którzy żyją w naszym wspaniałym mieście. Jestem dumny. Pomysł, który od wielu lat staramy się wcielić w życie, żeby Zielona Góra była miastem przyjaznym do życia, przynosi efekty - podkreśla gospodarz miasta. I teraz prawdopodobnie jeden z najszczęśliwszych jego mieszkańców…
(rk)