Lekcja z finansów i wrażliwości

5 Maj 2023
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 uczą się przedsiębiorczości i współpracy w grupie. Wszystko dzięki konkursowi Ministerstwa Finansów, które do dyspozycji każdej placówki przeznaczyło wirtualne 150 tys. zł.

Finansoaktywni to program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli klas 5-8 podstawówek. W VIII edycji misja brzmi: „Budżet. Plan do działania”. Uczniowie poznają pojęcie budżetu, dowiadują się też jak uczestniczyć w planowaniu wydatków poprzez budżet obywatelski.

- Dwa trzyosobowe zespoły otrzymały zadanie podjęcia działań społecznych na wzór budżetu obywatelskiego - mówi Agnieszka Kostrzewa, polonistka z SP 11 w Zespole Edukacyjnym nr 9. - Wyszło im doskonale. Dzieci pokazały ogromną wrażliwość. Potrafią współpracować i mają wiele dobrych pomysłów.

Grupa „Sufrażystek” zaproponowała, żeby w parku i wokół szkoły postawić różnokolorowe ławki z kodem QR. Kolory symbolizują emocje, kod zawiera wskazówki, gdzie szukać pomocy. To informacje o osobach dyżurujących w gabinecie szkolnym i w gabinecie filii bibliotecznej.

Grupa „Sensoryczni” wymyśliła, by stworzyć w szkole strefy relaksu i odpoczynku: challenge do stymulacji zmysłów oraz strefę doświadczania świata. - Ta druga służyłaby wszystkim, szczególnie dzieciom z niepełnosprawnościami. To ważne, bo jesteśmy szkołą z oddziałami integracyjnymi - dopowiada A. Kostrzewa. - Oczywiście to są „tylko” pomysły, może kiedyś dorośli je zrealizują. Najważniejsze, że dzieci uczą się być świadomymi obywatelami.

Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki. Szkoły mogą się zgłaszać do 8 maja.

(rk)