Sześć godzin powtórek. Przyda się przed maturą!

28 Kwiecień 2023
Instytut Nauk o Polityce i Administracji przeprowadził w uniwersyteckiej bibliotece „Powtórkę do matury: maraton”. Dlaczego maraton? Młodzież przyswajała wiedzę przez prawie sześć godzin. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w salach wykładowych. Od razu tak intensywna.

Gości przywitali zastępca dyrektora INPA dr Piotr Pochyły i dr Arkadiusz Tyda, którzy opowiedzieli m.in. o nowym kierunku studiów wprowadzanym przez instytut - międzynarodowych stosunkach politycznych. Następnie realizowane były tematy obowiązujące na egzaminie z wiedzy o społeczeństwie: polityka zagraniczna Polski, konflikty międzynarodowe, ustrój RP, prawo administracyjne oraz organizacje międzynarodowe. Prelegentami byli: prof. Tytus Jaskułowski, prof. Aleksandra Kruk, dr Beata Springer oraz dr Pochyły. Zajęcia odbywały się w formie wykładów i warsztatów. W trakcie przerw był czas na integrację i poczęstunek przygotowany przez organizatorów.

Lepsze niż książka

W wydarzeniu wzięła udział młodzież z zielonogórskich i nowosolskich szkół średnich. Kornelia Obuchowicz, uczennica V LO w Zielonej Górze, tak oceniła wydarzenie: - Powtórka bardzo mi się podobała. Był to świetny sposób na utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy tuż przed maturą z WOS-u. Myślę, że bardzo efektywnie spędziłam czas. Zrobiłam mnóstwo notatek, które zawierają najważniejsze treści prezentacji. Na pewno przed maturą wrócę do nich i wszystko sobie jeszcze raz powtórzę.

Ida Jankowska-Ostrowska, koleżanka Kornelii, dodała: - Zdecydowanie jestem za taką formułą powtórki. Sądzę, że doświadczeni pracownicy uniwersytetu mogli wybrać to, co najczęściej się pojawia na maturze i co najlepiej powtórzyć jeszcze chwilę przed egzaminem. To o wiele efektywniejsza forma nauki niż siedzenie z książką przez trzy godziny.

Ida doceniła też różnorodność „Powtórki”: - Część warsztatowa zdecydowanie mnie pochłonęła i najbardziej zaangażowała. Wykłady także były prowadzone na tyle dokładnie, abym mogła sporządzić notatki i jednocześnie nie zgubić się w czasie ich pisania. Poczęstunek był miłym gestem, a sympatia, jaką emanowali profesorowie, była bardzo przyjemna. Można było na spokojnie porozmawiać o interesujących tematach i zadawać nurtujące pytania.

Nigdy nie jest za późno

Jak podkreślił dr P. Pochyły: - Na naukę nigdy nie jest za późno i kilka tygodni do matury to odpowiedni czas, by jeszcze uzupełnić wiedzę i przyswoić nowy materiał. Współdziałanie szkół z uniwersytetem w tym zakresie to, w mojej ocenie, świetne rozwiązanie.

Nie była to pierwsza tego typu inicjatywa INPA. Instytut prowadzi podobne zajęcia cyklicznie. W marcu odbyła się już jedna „Powtórka do matury”, w trakcie której wykład przeprowadziła dr Anna Ratke-Majewska. 19 i 26 kwietnia zorganizowano „Powtórkę do matury: on-line”. Widząc duże zainteresowanie licealistów różnymi inicjatywami INPA, pracownicy instytutu przygotowują bogatą ofertę zajęć także na nowy rok szkolny, o której na bieżąco informują na stronie www.inpa.uz.zgora.pl.

 

dr Arkadiusz Tyda

Instytut Nauk o Polityce i Administracji UZ