Majówkowe propozycje. Szykuje się moc atrakcji!
CZAS COFNIEMY O CAŁY WIEK
Jeśli wielka majówka to w parku książęcym w Zatoniu! Tu w weekend, 29 i 30 kwietnia, wsiądziemy do Transgranicznego Wehikułu Czasu i… wylądujemy na pikniku 100 lat wcześniej.
- Ledwo zdążyliśmy opróżnić kosze na śmieci po ostatnim weekendzie, a co dopiero będzie po majówce, na którą pewnie zjedzie pół Zielonej Góry - śmieje się Jarosław Skorulski, historyk, członek stowarzyszenia Nasze Zatonie i prezes fundacji „Ogrody Kultury”, który podczas piknikowego weekendu będzie pełnił rolę konferansjera.
Kto lubi bawić się pod gołym niebem, do tego w klimacie minionych epok, przeniesie się w czasie do lat 20. ubiegłego wieku. - Strój z epoki nie jest obowiązkowy, jednak zachęcamy gości do stylizacji. W swoich szafach na pewno znajdziemy jakieś skarby po dziadkach - namawia Agata Miedzińska, dyrektorka Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
W sobotę lwia część atrakcji to będą warsztaty zorganizowane przez ZOK i jego filie dla dzieci. - Punkty rozstawimy na łące pod pałacem - zapowiada A. Miedzińska.
Pałacowe czary-mary rozpoczną się o 12.00. Najmłodsi ulegną magii dzięki medalionom przenoszącym w czasie, różdżkom, które potrafią rzucać czary, księżycowym łapaczom snów i kolorowym tęczom. Z pałacem w Starym Kisielinie dzieciaki pokolorują widokówki, które podbite pałacową pieczęcią będzie można wysłać w świat. Centrum Przyrodnicze przyciągnie je m.in. ekspozycją kalejdoskopów i gogli typu „oczy muchy”, a za sprawą Planetarium Wenus wsiądą do Kosmicznego Wehikułu Czasu i przeniosą się 200 mln lat wstecz.
- O 18.30 zapraszamy na nieme kino z taperem. W „Starym Kinie” zobaczymy „Gorączkę złota”, film Charlie Chaplina z 1925 r. - zachęcają organizatorzy.
Niedzielną imprezę o 13.00 rozpocznie spacer z przewodnikiem po parku. A już o 14.00 początek zabawy w stylu retro. Stylowymi samochodami, przebrany stosownie do okazji do Zatonia przybędzie zespół Retro Hobby Band. Przywiezie ze sobą… szafę. Kto zaniechał stylizacji, wypożyczy z niej przepaskę, boa czy kapelusz, w których upamiętni się na tle pałacu albo starych samochodów. Wśród pozostałych atrakcji: pokaz mody retro, karuzela dla dzieci i kataryniarz z papugą, po południu koncerty z muzyką z epoki Orkiestry Dętej „Zastal” i zespołu Camerata Trio, pod wieczór kino plenerowe, a w nim film z 1920 r. „Gabinet doktora Caligari”. Będzie i śmieszno, i straszno… bo zobaczymy, czego na ekranie bali się ludzie 100 lat temu. Brrr…
- W takim upiornym nastroju o 19.30 przejdziemy do retro potańcówki w oświetlonych ruinach pałacu - „straszy” J. Skorulski.
Będzie się działo! Transgraniczny Wehikułu Czasu to projekt unijny, w którym będą uczestniczyć goście z Cottbus.
OTWARTE PIWNICE WINIARSKIE
Zielona Góra z nich słynie - 18 historycznych piwnic winiarskich będzie można podziwiać w trakcie weekendu od 29 kwietnia do 3 maja. Wystawią się w nich 32 winnice. Wszystko w ramach III Lubuskiego Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic. Tradycyjnie piwnice będzie można oglądać za darmo. Zapłacimy jedynie za wino, nabywając je na miejscu lub wcześniej wykupując karnet z zawieszką i kieliszkiem.
Imprezie towarzyszyć będą spacery winiarskie (sobota, 12.00 - start przy dawnej wytwórni koniaków Raetscha, ul. Chrobrego 1; niedziela, 12.00 - start przy piwnicy Ernsta Mühle - park Sowińskiego). - Wydamy plan miasta z zaznaczonymi piwnicami oraz ich opisem. Będzie łatwo do nich trafić - zachęca Bartłomiej Gruszka z Fundacji Tłocznia, która zajmuje się organizacją dostępu do piwnic.
Piwnice będą otwarte od 29 kwietnia do 2 maja od 12.00 do 22.00, a 3 maja od 12.00 do 20.00. Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane dwie nowe piwnice, nigdy wcześniej nie udostępniane turystom: przy ul. Lisowskiego 14 oraz w hotelu Ruben.
Dodatkową atrakcją będą bezpłatne koncerty i pokazy na scenie na dziedzińcu dawnej wytwórni Raetscha: w sobotę o 17.00 pokaz kulinarny Roberta Makłowicza, w niedzielę o 19.30 - Orkiestra na Dużym Rowerze, w poniedziałek o 19.30 - Stanisław Soyka Kwartet, we wtorek o 19.30 - Olga Bończyk z zespołem, w środę o 19.30 - Paulina Gołębiowska z zespołem.
Główny organizator festiwalu: urząd marszałkowski.
SZALONA LAMA
- W niedzielę, 30 kwietnia, o 12.00 wracamy na Plac Teatralny z Szaloną Lamą - informuje organizator wydarzenia, radny Rafał Kasza. - Zapraszam rodziców z pociechami na świetną zabawę na świeżym powietrzu!
W trakcie pikniku na dzieci będzie czekać mnóstwo atrakcji. Wśród nich m.in. malowanie buziek i „tatuaży”. Będzie strefa wielkich baniek mydlanych i ogromnych dmuchańców. Kolorowe baloniki zostaną uformowane na wiele sposobów. Kwiatek, miecz, biedronka czy piesek? To żaden problem! Każde dziecko będzie mogło też poczuć się jak uczestnik telewizyjnego show „Ninja Warrior Polska” za sprawą konstrukcji z miniprzeszkodami. Do tego animacje i konkursy.
ZDROWIEJEMY W OGRODZIE BOTANICZNYM
- Zamiast rozpalania grilla proponujemy zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, nie tylko dla dzieci - mówi Urszula Brosławska Białowąs, popularna BańkoUla.
W niedzielę, 30 kwietnia, o 12.00 w Ogrodzie Botanicznym odbędzie się wydarzenie „ZdrowiejeMy”. - Zaplanowaliśmy konkursy i zabawy dla najmłodszych oraz treningi, zajęcia ruchowe i gimnastykę, a wszystko pod okiem specjalistów i fizjoterapeutów - tłumaczy BańkoUla, która poprowadzi imprezę. - Będzie też sporo o diecie i zdrowym żywieniu.
W ogrodzie pojawi się też Szczur Edward, który przekona dzieci, że warzywa i owoce są super. Na koniec zaplanowano gimnastykę słowiańską dla każdego. Podczas wydarzenia odbędzie się też zbiórka na leczenie Bernadetty Koniecznej, chorej na raka.
W MUZEUM WOJSKOWYM
Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie zaprasza do odwiedzin. W poniedziałek, 1 maja i w środę, 3 maja, w godz. 10.00-17.00 będzie można m.in.: zajrzeć do wnętrza przedziałów bojowych samolotu i czołgu, poznać obsługę działka przeciwlotniczego ZUR oraz wozy bojowe Wojska Polskiego, zdobyć certyfikat w grze terenowej „Mały saper”, pokonać wojskowy tor przeszkód i spróbować pysznej wojskowej grochówki. W środę zaplanowano także wspólne odśpiewanie hymnu i podniesienie flagi państwowej. W trakcie długiego weekendu będzie można zobaczyć wystawy stałe i czasowe. Wstęp biletowany.
ŚWIĘTO NARODOWE
Miejskie obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja rozpoczną się mszą w intencji Ojczyzny w konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej, w środę, 3 maja o 12.00. O 13.00 przemarsz uczestników z kościoła pod obelisk Konstytucji 3 Maja w parku im. gen. Józefa Sowińskiego gdzie o 13.20 zaplanowano zgromadzenie patriotyczne. W programie uroczyste podniesienie flagi i odegranie hymnu państwowego, wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci, złożenie kwiatów.
KONCERT PROMENADOWY
Orkiestra Dęta „Zastal” zaprasza na koncert promenadowy w środę, 3 maja, o 14.00. Ze sceny letniej przy Filharmonii Zielonogórskiej popłyną dźwięki melodii ze znanych filmów, seriali, list przebojów. Będzie też odrobina marszu, dixielandu, polek, walców wiedeńskich i żartów muzycznych. Wstęp wolny.
(dsp)