Do której szkoły, siedmiolatku? Wybiorą rodzice
13 marca - tę datę powinni zapamiętać rodzice siedmiolatków. Tego dnia wystartuje nabór do publicznych szkół podstawowych. Jednocześnie rozpocznie się składanie: wniosków o przyjęcie do pierwszej klasy tej samej szkoły, w której dziecko - poza swoim obwodem - uczęszczało do „zerówki” (wnioski przyjmowane do 15 marca), zgłoszeń dzieci mieszkających w obwodzie danej szkoły (do 24 marca) oraz składanie wniosków przez rodziców, którzy mieszkają poza nim (do 24 marca). W dwóch pierwszych przypadkach dzieci zostaną przyjęte bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego, po złożeniu podpisanych przez rodziców wniosków i zgłoszeń.
Do wyboru trzy szkoły
- W naborze wezmą udział wszystkie publiczne szkoły podstawowe w Zielonej Górze. Jest ich 20. Wiemy też o 1396 zameldowanych w mieście przyszłych pierwszoklasistach. Ale poza nimi są też dzieci „zamieszkałe”. I wszystkie muszą zostać przyjęte do szkół - mówi Lidia Gryko, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w magistracie. I dodaje: - Najprościej mają rodzice dzieci, które pójdą do swoich szkół obwodowych (oddalonych najwyżej trzy kilometry od miejsca zamieszkania pierwszoklasisty - dop. el). Wypełnią zgłoszenie i ich dzieci zostaną przyjęte bez rekrutacji. Natomiast jeśli rodzic nie zamierza posłać dziecka do szkoły obwodowej, tylko - przykładowo - do położonej blisko zamieszkania dziadków, musi wziąć udział w naborze. Wybierze trzy szkoły, ale dokumenty złoży tylko w tej pierwszej preferencji, elektronicznie lub osobiście. Na tym etapie nie będzie wiedział, czy są w niej wolne miejsca. Wyniki pozna w momencie ich ogłoszenia. Dziecko może dostać się do wybranej szkoły tylko wtedy, gdy zapewni ona miejsca wszystkim dzieciom z obwodu.
Jeszcze zanim ruszy maszyna rekrutacyjna, 10 marca na stronie internetowej miasta (www. zielona-gora.pl, link na ruchomym pasku) udostępniona zostanie oferta wszystkich szkół podstawowych biorących udział w rekrutacji. To ważna lektura dla rodziców, dzięki niej poznają m.in. zasięg szkolnych obwodów w mieście.
- Rodzic ma prawo nie wiedzieć, czy szkoła położona pięć ulic dalej od jego miejsca zamieszkania, jest w jego obwodzie, czy nie - mówi urzędniczka. I podaje przykład sąsiedztwa wydziału oświaty znajdującego się przy ul. Zachodniej. Tu, na stosunkowo niewielkim terenie, funkcjonują trzy publiczne szkoły podstawowe - SP nr 22, nr 1 i nr 18.
Wzory na portalu miasta
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych opublikowane zostaną 21 kwietnia. Rodzice będą mieli czas do 26 kwietnia na pisemne potwierdzenie tego wyboru. Ostateczne listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do wybranych szkół poznają 28 kwietnia. Dla tych ostatnich postępowanie uzupełniające ruszy 5 maja, zaraz po udostępnieniu informacji o szkołach nadal dysponujących wolnymi miejscami.
Wzorem lat ubiegłych nabór będzie prowadzony z pomocą systemu informatycznego. Na portalu miasta opublikowane zostaną wzory wniosku oraz oświadczeń do pobrania i wypełnienia, w których rodzice potwierdzą spełnienie kryteriów rekrutacyjnych. Te ostatnie oraz liczba punktów możliwych do uzyskania są już dostępne.
(el)