Choinkowe ekopatrole ruszyły w miasto!
Harmonogram wywózki można znaleźć na stronie urzędu miasta: www.zielona-gora.pl. - Oddając drzewko, pamiętajmy, żeby nie było zapakowane w folię - zaznacza Agnieszka Miszon, rzeczniczka Zakładu Gospodarki Komunalnej. - Nie jesteśmy w stanie rozpakowywać każdej choinki.
Dyżury ekopatroli to element poświątecznej akcji ekologicznej Ekochoinka, która polega głównie na recyklingu drzewek. Tych odebranych od zielonogórzan i kilkunastometrowej choinki miejskiej z okolic ratusza. Na dobre wpisała się już w kalendarz działań, którym przyświeca idea zrównoważonego rozwoju środowiska. Jest organizowana po raz szósty przez urząd miasta i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
Powrót do natury
Choinki z naszych domów będą zrębkowane. - Wrócą później do mieszkańców w postaci nawozu, który doskonale użyźnia glebę pod kwasolubnymi roślinami - tłumaczy A. Miszon. Zimą chronią korzenie roślin przed przemarzaniem, a latem przed wysuszaniem.
W zeszłym roku padł rekord. - ZGK zebrał łącznie 16 tys. drzewek - mówił z dumą Krzysztof Sikora, prezes ZGK.
Część choinek tradycyjnie już trafi do podzielonogórskiego gospodarstwa agroturystycznego, gdzie czekają na nie zwierzęta, dla których zielone igiełki to prawdziwy rarytas. W akcję Ekochoinka wpisują się również działania charytatywne „Dobro z Natury”. - Poprzednimi laty z choinkowego drewna powstały meble do oddziału dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego, budki lęgowe i karmniki czy obrazy na deskach jodłowych, które namalowali artyści z regionu - opowiada Ewelina Fabiańczyk, rzeczniczka RDLP w Zielonej Górze. - Prace trafiły na licytacje i wsparły akcje charytatywne.
Artyści poszukiwani
Zeszłoroczna choinka miejska, która prężyła się przed ratuszem została przerobiona na 12 budek lęgowych, trzy karmniki i 47 różnej wielkości drewnianych krążków. Te ostatnie trafią do artystów. Każdy, kto chce przygotować na nich pracę, a następnie przekazać autorskie dzieło na licytację powinien zgłosić się do 16 stycznia za pośrednictwem poczty elektronicznej:komunikacja.rdlp@gmail.com
- Inicjatyw „Dobro z Natury” kończy się 25 stycznia i po tym dniu we współpracy z artystami zaprezentujemy dzieła wykonane na bazie drewna z recyklingu miejskiej choinki - zapowiada E. Fabiańczyk. W tym roku, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, wraca też finałowe działanie Ekochoinki, czyli piknik edukacyjny w Leśnej Osadzie. Wydarzenie odbędzie się 25 stycznia przy ratuszu, w godz. 10.00-13.00. Leśną Osadę przygotują leśnicy z włodarzami miasta, we współpracy ze stałymi i nowymi partnerami - firmami i instytucjami. Gospodarze stanowisk będą promować ekologię przy pomocy gier i zabaw. Na finale spotkamy znane zielonogórzanom pokaźne maskotki, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie. Wydarzenie dedykowane jest uczniom z zielonogórskich szkół podstawowych i okolic.
(ah)