W szpitalu zmienią wszystko, co znajduje się pod gołym niebem

7 Październik 2022
400 miejsc parkingowych, cztery wjazdy, nowe drogi, chodniki i oświetlenie zewnętrzne, do tego tężnia i place sensoryczne dla dzieci… Za dwa lata przestrzeń wokół szpitala w Zielonej Górze będzie zupełnie inna.

Umowa na przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego szpitala jest już podpisana przez marszałek lubuską, wykonawca - Przedsiębiorstwo Drogowe Bud-Dróg z Kożuchowa - stoi w blokach startowych. Przygotowanie dokumentacji i rozbiórka dawnego budynku szpitalnej administracji jeszcze w tym roku, wbicie łopaty w przyszłym. Po latach parkowania na chodnikach i klepiskach oraz zalewania placówki deszczówką, z końcem października 2024 r. szpitalny teren ma wkroczyć w XXI wiek.

- Po termomodernizacji budynków zmieniamy wszystko, co znajduje się między nimi - zapowiada Marek Działoszyński, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. A my pytamy, dlaczego nie np. szpitalne oddziały?

- Wykorzystujemy pieniądze z Rządowego Funduszu Polski Ład i wpisujemy się w jego programy strategiczne. Nie ma w nim dotacji na modernizację oddziałów, są za to na budowę i modernizację infrastruktury drogowej - wyjaśnia Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka lecznicy. - Te pieniądze rozwiążą szpitalowi kilka problemów. Jakich?

Porządek pod ziemią

- Przede wszystkim chcemy zrobić porządek z infrastrukturą podziemną, a tu sprawa najważniejsza to kanalizacja deszczowa - mówi Paweł Urbański, kierownik szpitalnego działu remontów i inwestycji. - Zostanie zakończona dużym zbiornikiem, umiejscowionym pod parkingiem od strony ul. Waryńskiego. Część wody ze zbiornika wykorzystamy do celów eksploatacyjnych, do spłukiwania toalet czy podlewania zieleni. Wymienimy też wszystkie linie oświetleniowe i postawimy nowy system oświetlenia, połączony z dwoma innymi, monitoringu i tym, który uporządkuje parkowanie.

W szpitalu parkować będziemy tylko w wyznaczonych miejscach, na utwardzonych i przebudowanych parkingach. Największy, na 250 miejsc postojowych, powstanie między Medykiem i wyjazdem na ul. Waryńskiego, pozostałe przy oddziale okulistyki i w centrum szpitalnego terenu. Będą też pojedyncze zatoczki – w sumie placówka zyska 400 nowych miejsc dla pacjentów i personelu. A przy okazji również 11 parkingów rowerowych z wiatami.

- Nowe chodniki i nawierzchnie dróg komunikacyjnych dostosujemy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamiast jednego powstaną cztery wjazdy na teren szpitala od strony ulic Wrocławskiej, Podgórnej, Wazów, a po zakończeniu budowy OIOM-u również od strony Zyty. Udrożnią ruch pojazdów wjeżdżających do lecznicy - uzasadnia P. Urbański.

Bule i infokioski

Zmieni się nie tylko układ komunikacyjny, bo teren szpitala wzbogaci się również w elementy przyjazne dla pacjentów: będzie więcej zieleni, żywopłotów, ławek, powstanie tężnia solankowa, zewnętrzny plac rehabilitacyjny z siłownią dla pacjentów oddziału rehabilitacji i plac do niewymagającej wysiłku gry w bule dla tych, którzy mimo choroby mogą i powinni się uaktywniać, również sensoryczne place zabaw dla dzieci hospitalizowanych w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka i wolnostojące infokioski, które błądzącym pomogą odnaleźć się w szpitalu.

Koszt inwestycji wyniesie ponad 47 mln zł, w tym dotacja z Polskiego Ładu wyniesie 30 mln zł, a pozostałe 17 mln. zł  stanowi wkład własny z budżetu województwa.

(el)