Walka o rekord. Rozmigajmy się w Zielonej Górze!

16 Wrzesień 2022
To zaledwie trzy proste gesty, a zależy od nich bardzo dużo. Jeśli mieszkańcy nauczą się zdania „Zielona Góra wita” w języku migowym, mogą pobić rekord Polski!

- To pierwsza taka próba bicia rekordu w kraju - zapowiada dr Katarzyna Kochan z Katedry Patologii i Rehabilitacji Mowy Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Zielona Góra troszczy się o całą społeczność, również o osoby z niepełnosprawnościami.

Organizatorzy namawiają mieszkańców, by dali wyraz swojej otwartości. Dostęp do nauki języka migowego mamy od 2005 roku. Na uczelni poznają go m. in. przyszli pedagodzy, ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarze, nauczyciele wczesnoszkolni. - Zależy nam na jeszcze szerszym rozpropagowaniu języka migowego - tłumaczy dr Grzegorz Hryniewicz, współorganizator przedsięwzięcia, również pracownik Katedry.

W piątek, 23 września, o 11.00 spotykamy się w amfiteatrze przed Filharmonią Zielonogórską. Trwa rejestracja. Grupy i uczestnicy indywidualni mogą zapisywać się przez formularz na stronie internetowej zielonogórskiego oddziału Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli: www.odn.zgora.pl, który również bierze udział w organizacji przedsięwzięcia. Migamy nie wszyscy naraz, a sztafetowo, czyli każdy po kolei. Organizatorzy mają pomysł, by po każdej setce mignięć wybrzmiały fanfary Zielonej Góry, stworzone specjalnie na jubileusz 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

Cichą ambicją pomysłodawców wydarzenia jest to, by w miganiu wzięło udział 800 zielonogórzan. Do pobicia rekordu Polski wystarczy 101 chętnych, więc szansa jest spora. Wszystko zależy od nas. Mistrzem w miganiu być nie trzeba. Organizatorzy wszystkiego będą uczyć na placu przed filharmonią. W obiegu jest też film instruktarzowy. Znajdziemy go na platformie youtube po wpisaniu „Bijemy rekord - rozMIGAJ się w Zielonej Górze”.

Wydarzenie jest organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego, stanowi efekt wieloletniej współpracy UZ i miasta w popularyzowaniu nauki języka migowego wśród uczniów, nauczycieli, studentów oraz mieszkańców Zielonej Góry. To jednocześnie możliwość integracji ze środowiskiem głuchych i niesłyszących.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez prezydenta miasta, Janusza Kubickiego oraz rektora UZ, prof. dra hab. Wojciecha Strzyżewskiego.

(ah)