Inteligentne światła upłynnią ruch w mieście

2 Wrzesień 2022
Wyobraź sobie, że wracasz samochodem z pracy lub szkoły i… nie stoisz w korkach. A w razie wypadku lub kolizji „komputer” reaguje i informuje cię o utrudnieniach na drodze. To nie są tylko marzenia! Prezydent Janusz Kubicki podpisał we wtorek umowę z firmą Yunex Traffic z Warszawy, która wprowadzi w Zielonej Górze inteligentny system zarządzania ruchem.

ITS (Inteligentny System Transportowy) to wysokospecjalistyczne i technologicznie zaawansowane rozwiązanie sterowania ruchem samochodów i autobusów. W przypadku naszego miasta chodzi o przebudowę skrzyżowań ul. Wrocławskiej z ul. Lwowską oraz al. Wojska Polskiego z ulicami Wyszyńskiego i Zacisze. Przebudowane zostaną dwa skrzyżowania, zatoczki autobusowe, zainstalowane będą kamery, czujniki ruchu i monitoring.

To nie ostatnie słowo

Zadowolenia z podpisanej umowy nie ukrywał prezydent. - Mam nadzieję, że dzięki temu systemowi uda się zwiększyć przepustowość i płynność ruchu na tych ulicach, a w konsekwencji w całym mieście. To ważne, bo wciąż przybywa samochodów - mówił w miniony wtorek Janusz Kubicki. Prezydent zdaje sobie sprawę z tego, że korki od razu nie znikną, ale przynajmniej staną się mniej uciążliwe dla mieszkańców. - Nie jest to jeszcze nasze ostatnie słowo w tej materii - zapowiedział.

Yunex Traffic przygotuje koncepcję systemu ITS wraz z tzw. mikro-symulacyjnym modelem ruchu dla każdego skrzyżowania oraz opracuje dokumentację projektową Centralnego Systemu Zarządzania Ruchem, instrukcję obsługi i konserwacji systemu oraz wprowadzi go w życie. Zadba też o światłowody i system łączności, stworzy Centrum Sterowania Ruchem.

- Działamy na polskim rynku od 2002 r., do lipca tego roku byliśmy w grupie Siemens  powiedział Dariusz Obcowski, prezes zarządu firmy Yunex Traffic. - Pierwsze systemy inteligentnego zarządzania ruchem wprowadziliśmy dla Warszawy i Krakowa, w kolejnych latach dla Białegostoku, Poznania, Rzeszowa i Tychów. Zielonogórski system w przyszłości bez problemu można rozbudować i zmodernizować.

Cenne minuty

Wartość projektu to ok. 31 mln 27 tys. zł, z czego 21 mln 441 tys. zł pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zielonogórzanie skorzystają z dobrodziejstw inteligentnego sterowania ruchem w listopadzie 2023 roku.

Jak zapowiada Arkadiusz Sobków, kierownik Biura Ruchu Drogowego i Strefy Płatnego Parkowania w magistracie, na specjalnym portalu internetowym, kierowcy codziennie znajdą na bieżąco uzupełnianą mapę utrudnień w ruchu. Informacje przekaże im „superkomputer” wyposażony w dziesiątki czujników. Mając tę wiedzę będziemy mogli np. wybrać alternatywną trasę do pracy lub w razie kolizji wyjechać na zakupy kilka minut później.

O ile skróci się przejazd na miejskich drogach objętych systemem? Jak szacuje firma Yunex, dla komunikacji autobusowej to oszczędność około 15 procent czasu, dla pozostałych pojazdów 10 procent. Niewiele? Za liczbami kryją się cenne minuty lub nawet godziny, które zamiast w samochodzie - spędzimy np. na spacerze.

(rk)