Wjazd autem na deptak tylko dla uprawnionych

26 Sierpień 2022
15 września deptak przestanie być „trasą szybkiego ruchu”. Wjadą tu mieszkańcy, którzy postarali się o niezbędne pozwolenia oraz służby ratownicze. Kurierzy i pojazdy z zaopatrzeniem przejadą w wyznaczonych godzinach.

System miał ruszyć wiosną. Na przeszkodzie stanęły problemy z elektroniką, które o kilka miesięcy wydłużyły testowanie nowych rozwiązań. Na szczęście wszystko jest już dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Usprawniono funkcjonalność systemu sterowania, z którego skorzystają zmotoryzowani uprawnieni do wjazdu na deptak.

Niezbędne minimum

Po co instalowane są słupki ograniczające wjazd na starówkę? - Zapory w postaci słupków stałych i słupków opuszczanych mają za zadanie ograniczyć w tym miejscu ruch samochodowy - wyjaśnia Michał Bela z Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. I dodaje: - Jeżdżących po deptaku jest sporo, niezależnie od pory dnia. Wielu kierowców nie stosuje się do obowiązujących znaków drogowych i wjeżdża na starówkę. Staramy się ograniczyć liczbę pojazdów do niezbędnego minimum. Nowy system ruchu umożliwi kontrolowanie wjeżdżających pojazdów i jednocześnie fizycznie uniemożliwi wjazd pojazdów nieuprawnionych.

Uprawniony kierowca otrzyma zgodę na wjazd na deptak tylko wybranym wlotem, jak najbliższym docelowego miejsca dojazdu. Każdy zainteresowany we wniosku podaje tylko jeden numer telefonu, przy pomocy którego opuści zapory. W systemie można zarejestrować więcej niż jeden pojazd, ale obsłuży je tylko wspomniany jeden telefon. Będzie też dodatkowa możliwość otwierania zapór - przy użyciu kodu PIN za pomocą klawiatury numerycznej zainstalowanej na terminalu. Taki numer PIN otrzyma na maila uprawniony kierowca.

Czerwone i zielone

Zapory zasadniczo będą znajdowały się w pozycji wysuniętej, o czym poinformuje kierowców czerwony sygnalizator. Kierowca sam opuści słupki zaporowe za pomocą telefonu komórkowego. Na adres mailowy otrzyma numer telefonu dedykowany do danej zapory i wybierając go na smartfonie, spowoduje opuszczenie zapory. Blokada błyskawicznie schowa się w podłożu. Gdy samochód przejedzie, zapora podniesie się. Nikt nie zdąży przejechać „na gapę” za uprawnionym kierowcą. Grozi to sytuacją, że auto zawiśnie na podnoszącej się blokadzie, a to oznacza mandat i zapłatę za uszkodzony słupek.

Po opuszczeniu słupków sygnalizator będzie wskazywał zielone światło. Możliwość przejazdu trwa kilkadziesiąt sekund. Po tym czasie sygnalizator zacznie migać na czerwono, potem zapali się stałe czerwone światło i po chwili słupki pojadą w górę. - Zwracam szczególną uwagę na stosowanie się do kolorów wyświetlanych przez sygnalizator - dodaje M. Bela.

Godziny dla kurierów

- Będzie też możliwość awaryjnego otwierania. Wtedy należy zadzwonić do dyspozytora w centrum monitoringu i poprosić, by zdalnie opuścił zaporę. Numery telefonu do centrum monitoringu będą pod kodem QR na terminalu z semaforem, przy opuszczanych słupkach. Kod QR przekieruje na instrukcję obsługi systemu - uzupełnia M. Bela.

Od poniedziałku do piątku w godz. 5.00-11.00 oraz w soboty od 5.00 do 9.00 zapory zostaną opuszczone, aby umożliwić pracę pojazdom zaopatrzenia, firmom kurierskim i ochroniarskim. - Nareszcie uruchamiamy system, który sprawdził się we Wrocławiu i Jaworznie. Bardzo się cieszę, że po deptaku będzie można spokojnie pospacerować - mówi radny Andrzej Brachmański (Zielona Razem), który pilotował temat blokad.

Za zadanie odpowiadała szczecińska firma Indemar. Słupki i ruchome blokady stanęły w 23 lokalizacjach (patrz mapka obok). W 12 miejscach zamontowano blokady ze słupkami chowanymi elektromechanicznie, w 11 blokady ze słupkami stałymi lub wykręcanymi i elementami małej architektury, np. donicami. W sześciu lokalizacjach zaprojektowano dodatkowe punkty z kamerami - uzupełnienie systemu monitoringu.

PYTANIA OD MIESZKAŃCÓW

  • Co trzeba zrobić, żeby uzyskać zgodę na wjazd na deptak?
  • Aby wjechać na deptak trzeba złożyć odpowiedni wniosek, korzystając ze specjalnej strony internetowej: https://zapory.zielona-gora.pl/. Można też złożyć wniosek w formie papierowej do Departamentu Zarządzania Drogami (stanowisko nr 2 w Biurze Obsługi Interesanta, parter urzędu miasta przy ul. Podgórnej 22). Po weryfikacji wniosku użytkownik na adres mailowy otrzyma potwierdzenie możliwości wjazdu.
  • Czy taki wniosek może złożyć każdy?
  • Zasady wjazdu na teren deptaka reguluje zarządzenie prezydenta miasta z 27 maja 2022 r. Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się jego treścią i sprawdzić, czy przysługuje nam prawo wjazdu.
  • Gdzie można znaleźć taki wniosek i zapoznać się z regulaminem wjazdu na deptak?
  • Na miejskiej stronie http://www.zielona-gora.pl/ wybieramy zakładkę urząd miasta. Następnie w menu przedmiotowym klikamy na zakładkę departamenty, wydziały i biura. Po rozwinięciu klikamy na Departament Zarządzania Drogami (DZ). Ostatni krok - klikamy na „uzyskanie zezwolenia wjazdu na deptak”.

(rk)