Nocne biwakowanie coraz popularniejsze!
Bushcraft, czyli sztuka przetrwania w naturalnym środowisku, ma coraz więcej zwolenników. W Zielonej Górze od lat wyprawami do lasów zajmuje się Fundacja Spoko Tato.
Program „Zanocuj w lesie”
- Wychowanie dzieci poprzez przygodę to świetny pomysł – tłumaczy Grzegorz Blaut, prezes organizacji. – Obserwujemy zwierzęta w ich naturalnym środowisku, budujemy szałasy, organizujemy spływy kajakowe. Dla najmłodszych już samo nocowanie w terenie to wielkie wydarzenie. Pozwala oderwać się od komputera. Dzieci zyskują szacunek do przyrody i zdobywają wiedzę – przekonuje Blaut. Wspólna wycieczka wzmacnia więzy rodzinne.
– Człowiek zostawia problemy za sobą, może odetchnąć od zgiełku codzienności – uważa Blaut. Jednocześnie zwraca uwagę na program „Zanocuj w lesie”, który dzięki Lasom Państwowym uruchomiono w zeszłym roku. – To piękny prezent, z którego warto skorzystać – przekonuje prezes Spoko Tato. – W każdym nadleśnictwie został wyznaczony teren, średnio ok. 1,5 tys. hektarów, gdzie mieszkańcy mogą nocować bez łamania przepisów. Ideą programu jest umożliwienie obcowania z przyrodą, czucie lasu wszystkimi zmysłami – wyjaśnia Ewelina Fabiańczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę! – Cały czas ktoś się z nami kontaktuje pytając, o wyznaczony teren. W Nadleśnictwie Przytok to obszar w okolicach Jędrzychowa, natomiast w Nadleśnictwie Zielona Góra w pobliżu Nietkowa, w leśnictwie Laski – mówi rzeczniczka Fabiańczyk.
Byle bez ognia
- Nocleg jest możliwy dla grup do dziewięciu osób na dwie noce. Powyżej tych norm należy skontaktować się z nadleśnictwem. W razie niebezpieczeństwa, leśnicy mogą szybko zareagować np. podczas trudnych warunków pogodowych udzielić pomocy – twierdzi Urszula Kaczała specjalista ds. turystyki w RDLP.
Z lasu zabieramy wszystko, co do niego wnieśliśmy. Poza wyznaczonymi miejscami zabronione jest palenie ognisk, używanie kuchenek i grzałek.- Apelujemy o wyrozumiałość, zwłaszcza teraz, gdy w Zielonej Górze z powodu suszy zmagamy się z serią zaprószeł ognia. Do 25 lipca na terenie RDLP w Zielonej Górze leśnicy i strażacy ugasili 306 pożarów, a łączna powierzchnia spalonych terenów leśnych wynosi niemal 78 hektarów – wylicza E. Fabiańczyk.
Leśny ekwipunek
Jak przygotować się na wycieczkę? – Warto zabrać ciepłe ubranie, śpiwór, latarkę. Polecamy zainstalować w telefonie naszą bezpłatną aplikację „Bank Danych o Lasach” (mBDL), gdzie, oprócz informacji, znajdziemy mapy. Można je pobrać zawczasu, a później korzystać będąc offline – zauważa Kaczała.
Udostępnione tereny możemy znaleźć na stronie www.bdl.lasy.gov.pl, korzystając z zakładki „Lasy w mapach” wybierając mapę zagospodarowania turystycznego.
(md)