Lepszy świat - czyli wizje studentek architektury
Panie zdobyły laury w dwóch obszarach tematycznych - „Miasto zielonej transformacji” i „Miasto dostępne”. Organizatorem konkursu było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, realizatorem Uniwersytet SWPS w Warszawie. Konkurs został podzielony na dwie kategorie wiekowe: „Młodzi pasjonaci” i „Młodzi profesjonaliści”.
Prace w kategorii „Młodzi pasjonaci” były odpowiedzią na pytanie: „Co według ciebie jest kluczowe dla poprawy jakości życia w twoim mieście?”. Na konkurs wpłynęło 138 projektów indywidualnych i zespołowych dotyczących innowacyjnych rozwiązań miejskich. Jury przyznało dziesięć nagród w trzech obszarach tematycznych, w tym dwie zdobyły nasze studentki.
Praca i animacja „Lubań jako miasto dostępne dla wszystkich” wykonane Kornelię Gabrielę Markuszewską, studentkę III roku kierunku architektura, zajęła pierwsze miejsce w obszarze tematycznym „Miasto dostępne (pomysły z zakresu zwiększenia swobody dostępu do architektury, transportu, produktów i usług ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami i starszych)”. - Mój pomysł na projekt wynikał z obserwacji funkcjonowania osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i publicznym. Jako przyszły architekt chciałam przedstawić w jaki sposób można zapewnić swobodny dostęp do dóbr i usług, aby wszyscy ludzie mogli żyć na równi - dodaje laureatka.
Drugie miejsce w kategorii „Miasto zielonej transformacji (propozycje z zakresu ekologii, wykorzystujące rozwiązania oparte na zasobach przyrody)” zostało przyznane Kamili Klaudii Motyce, studentce II roku kierunku architektura, za pracę „Deszczowy Pawilon. Synergiczny kompleks ekologiczny w Chojnowie”. - Jest to odpowiedź na potrzeby mieszkańców Chojnowa. Zachęca do stosowania rozwiązań ekologicznych, porusza kwestię edukacji i zwiększenia świadomości użytkowników w zakresie dbania o środowisko - tłumaczy laureatka.
W swoich opracowaniach projektowych laureatki postawiły na rozwiązania innowacyjne w skali wybranych miast - Chojnowa i Lubania, a także realizację wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) i założeń Nowej Agendy Miejskiej ONZ.
Obie studentki, jako członkinie koła naukowego „Architektura w Przestrzeni Zrównoważonej” działającego przy Instytucie Architektury i Urbanistyki, będą także reprezentowały uczelnię podczas najważniejszej globalnej konferencji poświęconej zrównoważonej urbanizacji - 11. sesji „World Urban Forum (Światowego Forum Miejskiego)” w Katowicach, 26-30 czerwca br., gdzie zaprezentują swoje opracowania konkursowe zrealizowane pod opieką merytoryczną dr inż. arch. Justyny Juchimiuk. Temat przewodni tegorocznej konferencji WUF brzmi: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości - Transforming our cities for a better urban future”.
Z planszami i animacjami laureatek można będzie się także zapoznać w Galerii Architektury i Sztuki UZ - foyer budynku A8, pod koniec czerwca. W ramach wystawy wydziałowej prezentowane będą również opracowania pozostałych studentów kierunku architektura i członków koła naukowego „APZ”, którzy brali udział w ministerialnym konkursie.
Pracownicy Instytutu Architektury i Urbanistyki UZ