W piątek mijają dwa lata
Na tym, nie licząc poziomu zaszczepienia Lubuszan (60 proc.), szczęśliwie zakończyła się covidowa forpoczta dla województwa. Po dwóch latach pandemii, z łączną liczbą około 143 tys. potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jesteśmy niemal na końcu listy województw - przed opolskim i świętokrzyskim. Pod względem liczby zgonów covidowych na samym końcu - niecałe 3 tys.
W całej Polsce od pamiętnego 4 marca 2020 r. koronawirusem oficjalnie zaraziło się około 5,7 mln osób, zmarło około 112 tys. osób, przez kraj przetoczyły się cztery fale pandemii, a piąta nie przełożyła się na wysoki poziom hospitalizacji i wyraźnie jest w odwrocie.
W przededniu drugiej rocznicy zdiagnozowania pierwszego chorego na COVID-19 w Polsce, w kraju potwierdzono 14 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Spada też liczba hospitalizacji i wykorzystywanych respiratorów. W czwartek w Lubuskiem zajętych było 355 łóżek covidowych (tylko w opolskim mniej) i 14 respiratorów (najmniej w kraju). W Zielonej Górze hospitalizowano 65 pacjentów (w tym dwóch pod respiratorem).
W końcu drgnęła też w kraju wysoka liczba zgonów z powodu COVID-19. Co dalej?
W dalszej perspektywie: „początek końca pandemii”, jak twierdzą minister zdrowia Adam Niedzielski, WHO i specjaliści od modelowania matematycznego, a może fala jesienna. Jedno podobno nie wyklucza drugiego, choć medycy wydają się bardziej powściągliwi w ocenach, zalecając zachowanie ostrożności z powodu zdolności wirusa do mutowania i bliżej nieznany czas utraty naszej odporności, nabytej w efekcie szczepień i zachorowań na COVID-19.
W bliższej perspektywie: wojna w Ukrainie, przebiegająca w trudnej sytuacji epidemicznej tego kraju i przy niskim poziomie zaszczepienia jego populacji - 35 proc. Czy powinniśmy się obawiać, skoro nasi wschodni sąsiedzi przekraczający granicę Polski są zwolnieni z kwarantanny? Jak twierdzą zakaźnicy: nie, jeżeli jesteśmy zaszczepieni. Od kilku dni mamy też nowy przepis: przyjeżdżający do nas z obszaru objętego działaniami militarnymi mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw COVID-19 w Polsce.
(el)