Zawirowały spódnice! Ale sala taneczna to nie wszystko!
Pod koniec lutego 2020 r. przy Regionalnym Centrum Animacji Kultury wbito przysłowiową pierwszą łopatę pod budowę Centrum Kreatywnej Kultury. Choć dwa budynki są już niemal gotowe, a wnętrza w dużej mierze wyposażone, to jednak oficjalne otwarcie nastąpi dopiero 24 lutego. Na co przeznaczono ponad 23 mln zł, za które zrealizowano cały projekt?
- W starym budynku RCAK znajdują się obecnie pomieszczenia biurowe oraz sekcja tkactwa, która działa w Zielonej Górze od 35 lat - tłumaczy Izabela Kumor-Pilarczyk, dyrektor instytucji. - Natomiast w Centrum zlokalizowano pomieszczenia, gdzie będziemy mogli realizować wiele innowacyjnych projektów. Jest to np. wielofunkcyjna sala widowiskowa na ok. 130 osób, wyposażona w trybunę teleskopową, regulowaną scenę, ale również sprzęt do profesjonalnych projekcji kinowych. Z naszej reżyserki znajdującej się przy sali możemy przesyłać do naszego studia nagrań materiał, który od razu zostanie skierowany do realizacji.
W kompleksie parkowym wchodzącym w skład całej posiadłości przewidziano także miejsce na scenę plenerową. - Dzięki połączeniu światłowodem możemy bezpośrednio transmitować tutaj organizowane przez nas wydarzenia. W parku mamy także multimedialne ścieżki edukacyjne, bowiem nasza roślinność została odtworzona przy okazji całej inwestycji – dodaje I. Kumor-Pilarczyk.
W nowych budynkach znalazła się pracownia poligrafii wyposażona m.in. w ploter oraz sala taneczna z zespołem szatniowym i garderobą, gdzie znajdzie się miejsce na 300 strojów należących do Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca. - To są oryginalne stroje pochodzące z 16 regionów Polski, dlatego należy o nie odpowiednio zadbać - przekonuje dyrektor RCAK.
W Centrum stworzono też cztery sale interaktywne, gdzie można prezentować materiały audio oraz wideo. - Posiadamy przestrzeń przystosowaną do wymiany myśli, gdzie mają powstawać kreatywne pomysły. Mamy profesjonalne studio fotograficzne z różnymi rodzajami teł oraz salę plastyczną, gdzie twórcy będą w spokoju pracować nad swoimi dziełami - wylicza I. Kumor-Pilarczyk.
Całość projektu dopełniają sale trenerskie, instruktorskie, hole wystawowe a także podziemne przejście, które łączy oba budynki Centrum. Skąd potrzeba budowy takiego tunelu? - To przejście w głównej mierze przeznaczone dla wygody artystów poruszających się między salą taneczną a widowiskową - wyjaśnia dyrektorka.
W CKK zaplanowano już pierwsze wydarzenia, jeszcze przed oficjalnym otwarciem. - Na przykład 1 lutego będą się u nas odbywały jasełka w ramach programu Pro Arte, który jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży - informuje I. Kumor-Pilarczyk. - W lutym mamy także spektakl „Kulig”, który będzie prezentował zespół INA z Goleniowa.
Dyrektor RCAK przyznaje przy tym, że już teraz do instytucji z propozycją współpracy zgłaszają się kolejne stowarzyszenia, organizacje czy też studenci z Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Oni również chcą korzystać z naszych nowych przestrzeni - przekonuje nasza rozmówczyni.
(md)