Plac Słowiański to dobre miejsce
O postawienie takie monumentu od dawna starały się stowarzyszenia kresowe. W porozumieniu z nimi magistrat przeznaczył na ten cel fragment pl. Słowiańskiego.
- Jest to bardzo ważne, żebyśmy nie zapominali o historii. Chciałbym powtórzyć za marszałkiem Józefem Piłsudskim: Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości - mówił prezydent Janusz Kubicki.
Planowany pomnik ma uczcić Polaków pomordowanych podczas Rzezi Wołyńskiej. Jego odsłonięcie zaplanowane jest na lipiec 2023 r., kiedy przypadać będzie 80. rocznica krwawej pacyfikacji przez UPA 99 polskich wsi.
- Takiego monumentu nie ma jeszcze w naszym województwie. Jego postawienie będzie wydarzeniem w skali regionu. Bardzo odpowiada nam miejsce, w którym stanie - dodała Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka.
Zgodnie z podpisanym porozumieniem miasto zrewitalizuje pl. Słowiański. Jak dokładnie będzie wyglądało otoczenie pomnika, zależeć będzie od koncepcji artystycznej, która wygra ogólnopolski konkurs na monument.
Natomiast Instytut Pamięci Narodowej sfinansuje budowę samego pomnika, do którego powstania dołożą się również stowarzyszenia kresowe.
- Zielona Góra to przyjazne miasto. Cieszę się, że razem będziemy realizować kolejny taki projekt. Tym razem dotyczący trudnych relacji polsko-ukraińskich - tłumaczył Rafał Reczek, dyrektor oddziału IPN w Poznaniu. Wcześniej w podobny sposób uhonorowano ks. Kazimierza Michalskiego, symbol Wydarzeń Zielonogórskich 1960 r.
Miasto ogłosi ogólnopolski konkurs na projekt pomnika. Powinien on zostać rozstrzygnięty wiosną przyszłego roku. Pomnik stanie w lipcu 2023 r. Do tego czasu zostanie odnowiony plac.
(tc)