Sypiącą się choinkę oddaj w ręce Ekopatrolu

22 Styczeń 2025
Zapomnijmy o wycieczce do PSZOK. Starą choinkę wystarczy zostawić pod pergolą śmietnikową przed blokiem lub obok przydomowego kubła. Tyle wystarczy, żeby dać drzewku drugie życie.

Harmonogram wywozu choinek znajdziemy na stronie internetowej Zakładu Gospodarki Komunalnej: zgk.net.pl.

Ekopatrole zaczęły zbieranie drzewek od sołectw, 20 stycznia, a na ulice „starej” Zielonej Góry wyruszą 27 stycznia, wystartują od ul. 1 Maja i 30 Maja 1960. Mirosław Gruszecki, prezes ZGK zapewnia przy tym, że jeśli pracownicy zakładu przed tym terminem zauważą w danym miejscu większą liczbę świątecznych drzewek, to zabiorą choinki wcześniej. - Będziemy reagować na bieżąco - zapowiada prezes Gruszecki.

Choinki zostawiamy pod pergolą śmietnikową, a w przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych przy śmietniku - w miejscu, gdzie jest dobry dojazd dla samochodów ZGK. Oddając drzewko pamiętajmy, żeby nie było zapakowane w folię.

Kursy Ekopatroli rozpoczynają ekologiczną akcję poświąteczną Ekochoinka. Zielona Góra jest jej prekursorem. To akcja recyklingowa promująca działania na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska. Stoi za nią urząd miasta i Lasy Państwowe. Po zebraniu choinek od mieszkańców, rusza inicjatywa Dobro z natury. Do akcji wkraczają leśnicy i lokalni artyści, którzy wykorzystują drewno z recyklingu (również z miejskiej choinki, która stoi przed ratuszem). W poprzednich edycjach tworzyli z nich meble, karmniki, ozdobne podstawki oraz obrazki. Kolejny krok to wykorzystanie zrębków z zebranych choinek. Użyźnią ziemię pod miejskimi roślinami. Część drzewek trafi do podzielonogórskiego gospodarstwa agroturystycznego, gdzie czekają już na nie zwierzęta. Dla nich zielone igiełki to prawdziwy rarytas.

Zwieńczeniem ekologicznej akcji poświątecznej, jak co roku, będzie piknik edukacyjny Leśna Osada, która 5 lutego odbędzie się na deptaku przy ratuszu. W godz. 10.00-13.00 szkoły, które uprzednio się zaanonsują, będą miały okazję wziąć udział w konkursach, warsztatach i pokazach edukacyjnych. Do stanowisk zaproszą leśnicy, przyrodnicy, ekolodzy, edukatorzy. W przedsięwzięcie włączają się instytucje i firmy, dla których edukacja ekologiczna stanowi ważne zadanie czy też misję działalności. Wydarzenie ściąga przede wszystkim uczniów wszystkich klas szkół podstawowych. Każda drużyna dzierży Indeks Przyjaciela Przyrody i zbiera pieczątki za dobrze wykonane zadania. Poprzednimi laty zawodnicy kręcili kołem fortuny, rozwiązywali ekologiczne łamigłówki, wykazywali się wiedzą na temat roślin, zwierząt, segregacji śmieci i ochrony środowiska, a nawet rżnęli drzewo ogromną piłą. Były nagrody i gorąca czekolada od Palmiarni.

Kursy Ekopatroli

* Drzonków, Racula: 27-28 stycznia

* Sucha, Ługowo: 28 stycznia

* Barcikowice, Zatonie, Marzęcin: 29 stycznia

* Kiełpin, Jarogniewice: 29 stycznia

* Stary Kisielin, Nowy Kisielin: 30 stycznia

* Krępa, Łężyca: 31 stycznia

* Zawada, Stożne, Jany: 31 stycznia

* Przylep: 3 lutego

* Ochla, Jeleniów: 4 lutego

Szczegółowy harmonogram odbioru choinek na terenie Zielonej Góry na stronie zgk.net.pl

(ah)