Socjologia – nauka o życiu w społeczeństwie
Podczas kiedy wielu próbuje zatrzymać czas, zielonogórscy socjologowie wiedzą, że trzeba go wyprzedzać, identyfikując obszary intensywnych zmian społecznych. Starają się zrozumieć dynamikę złożonych procesów społecznych i poszukują rozwiązań, które będą lepiej dopasowane do potrzeb zmieniającego się społeczeństwa.
Pracownicy IS UZ to praktycy z naukowym i komercyjnym doświadczeniem badawczym. Prowadzą badania dla samorządów i organizacji pozarządowych, mają także doświadczenie w badaniach rynkowych. Realizują regionalne, krajowe i międzynarodowe projekty. „Social education on the move” - to pierwsze na UZ przedsięwzięcie realizowane w ramach międzynarodowego grantu Erasmus+. Celem projektu jest opracowanie modelu procesu edukacyjnego „w ruchu”, poza murami uczelni, z udziałem interesariuszy zewnętrznych. „Zapiski Lubuszan z czasów zarazy” - to projekt włączający zielonogórskie środowisko w dyskusję nad przemianami społecznymi, wywołanymi światową pandemią koronawirusa. W ramach projektu „Housing first” pracownicy instytutu pracują nad skutecznymi sposobami wspierania osób w kryzysie bezdomności. Instytut włączył się również w diagnozowanie problemów i proponowanie konkretnych rozwiązań współtworząc „Lubuski model opieki zielonej”, którego podstawą są gospodarstwa opiekuńcze dla seniorów na terenach wiejskich. Kolejny współtworzony przez instytut projekt to „Lubuski program rozwoju ekonomii społecznej na lata 2021-2023”, który określa sposoby wspierania nowoczesnych narzędzi rozwiązywania problemów społecznych.
Studenci i absolwenci z sukcesami prowadzą firmy badawcze, są skutecznymi HRowcami, urzędnikami, wspierają instytucje publiczne, zajmują się także public relations, czy koordynowaniem projektów w obszarach związanych z User Experience, marketingiem i IT.
Z wyboru kierunku studiów zadowolona jest m.in. Marzena Szymańska-Grzegorzek, absolwentka socjologii. - Kierując się niedojrzałą jeszcze wówczas intuicją maturzystki, ale jednocześnie silnym, wewnętrznym głosem, który pchał mnie w stronę nauk o człowieku, wybrałam socjologię. Już w trakcie studiów wiedziałam, że taka interdyscyplinarna wiedza z zakresu psychologii społecznej, filozofii czy polityki daje świetne podstawy do rozwijania krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. A ja zdecydowanie lubiłam obserwować świat, analizować, wyciągać wnioski - wspomina absolwentka. - Teraz, z perspektywy moich doświadczeń zawodowych wiem, że to był idealny wybór. Pracując jako doradczyni zawodowa, będąc blisko z ludźmi, którzy szukają swoich ścieżek kariery, mam dobrą bazę do wspierania i rozumienia potrzeb człowieka, identyfikowania jego wartości i definiowania ról społecznych.
Studenci uczą się jak aktywizować i włączać innych we wspólne przedsięwzięcia, jak tworzyć, prowadzić i wykorzystywać projekty społeczne. Mają możliwość wejść w branżę User Experience, która jest jedną z najlepiej rozwijających się perspektyw zawodowych. W instytucie prowadzone są studia na kierunku socjologia: trzyletnie studia I stopnia na dwóch specjalnościach: badania społeczne w praktyce lub organizacja społeczności lokalnych albo dwuletnie studia II stopnia na dwóch specjalnościach: UX Researcher lub komunikacja społeczna.
Pracownicy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego