Wystawi się rekordowa liczba winnic - aż 35!
Na rozpoczęcie Winobrania, w sobotę, 4 września wystąpi Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej. Gościem koncertu będzie Krzesimir Dębski, znany kompozytor muzyki filmowej.
W tym roku koncerty odbędą się na jednej scenie, na parkingu przy Filharmonii. Zaprezentują się ogólnopolskie gwiazdy i artyści związani z Zieloną Górą. Zielonogórski Ośrodek Kultury, odpowiedzialny za stronę artystyczną święta miasta, jak co roku zapytał mieszkańców, jakich artystów chcieliby zobaczyć. Wpłynęło aż 800 propozycji! Organizatorzy postanowili połączyć ogień z wodą i zaspokoić różne gusta muzyczne, zarówno starszych jak i młodszych zielonogórzan. Tych pierwszych z pewnością ucieszy występ Maryli Rodowicz, jednej z największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Młodzieży spodoba się raper Sokół, Mrozu czy Mery Spolsky, która z powodzeniem pracuje na sympatię fanów muzyki alternatywnej.
Podczas konferencji prasowej dotyczącej tegorocznego święta, prezydent Janusz Kubicki wspominał pierwsze Winobrania, które organizował jako gospodarz miasta. - Brakowało lokalnego wina, mieszkańcy i turyści musieli się zadowolić piwem. Od kilku lat wzrasta liczba winnic oferujących swoje produkty. Z dumą zapraszamy do miasteczka winiarskiego. Mamy też bardzo fajny zestaw wykonawców na scenie, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Ale główną gwiazdą Winobrania i tak będzie jak zwykle Bachus… - żartował prezydent.
Do dyspozycji mieszkańców będzie Winne Wzgórze przy Palmiarni, które zostanie wyjątkowo podświetlone. Iluminacjom towarzyszyć będzie muzyka elektroniczna grana przez lokalnych DJ-ów. W weekendy dodatkowo zobaczymy teatr ognia. Codziennie otwarta będzie bogato wyposażona piwniczka winiarska.
W programie Dni Zielonej Góry znalazły się też wydarzenia, które na stałe wpisały się w obchody święta - np. Winobraniowe Breakowisko (w tym roku na pl. Teatralnym), animacje dla dzieci w Ogrodzie Botanicznym i wizyty Bachusa w sołectwach dzielnicy Nowe Miasto.
- Ze swoją świtą, w której znajdą się też młodzi muzycy, sporo pojeżdżę po Winnym Grodzie - przyznał Bachus. - Cieszę się, że w miasteczku winiarskim pokaże się jeszcze więcej winnic. A dobrą pogodę już zamówiłem!
Bartłomiej Gruszka z Fundacji Tłocznia zaprosił na imprezy winiarskie. -Proponujemy spacery winiarskie po zabytkach Zielonej Góry, głównie po piwnicach, ale i z latarniami po Rodelandzie, dawnym rewirze winiarskim - wyliczał. - Otworzymy sześć piwnic winiarskich przy ulicach Jedności, Grottgera, Kupieckiej i Wodnej. Planujemy degustacje wina, Galę Lubuskiego Wina z 30 lubuskimi winami, spotkania z cyklu Wino i Literatura - będziemy gościć winiarza Krzysztofa Fedorowicza, autora powieści „Zaświaty”. Nie zabraknie też 12. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Win.
Agata Miedzińska, szefowa ZOK dodała: - Bardzo zależy nam tym, aby jeszcze lepiej niż zwykle pokazać cały potencjał winiarski Zielonej Góry.
Zdzisław Strach, prezes spółki Centrum Biznesu, organizatora Winobrania, zaprosił do piwniczki winiarskiej przy Palmiarni, będzie czynna codziennie w godz. 12.00-22.00. - W tym roku tradycyjnie zamówiliśmy po 250 butelek wina białego i czerwonego, oficjalnych trunków winobraniowych - poinformował. - I bijemy rekordy, bo wystawi się aż 35 winnic, z tego sześć pojawi się po raz pierwszy.
Nie zabraknie tradycyjnego jarmarku, choć z powodu pandemii drugi rok z rzędu ograniczono liczbę stoisk handlowych. Pomiędzy nimi będzie przepisowa odległość półtora metra. Na deptaku będzie działało ok. 30 ogródków gastronomicznych.
Korowód, z powodu pandemii, nie odbędzie, się ale wesołe miasteczko jak zwykle rozstawi się na placu Bohaterów i na parkingu przy Centrum Biznesu.
(rk)