Więcej normalności
No tak, wiadomo, to tylko poniedziałek…. ale szpitalne statystyki potwierdzają spadkową tendencję zachorowalności na COVID-19. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze dziś wszystkich covidowych pacjentów pomieściłby na jednym oddziale zakaźnym - w środę miał ich 29, a zamiast kwietniowych 6 ton tlenu nareszcie zużywa 1,3 tony. Czyli, prawie w normie.
Na ulicach też w końcu pojawiły się… twarze, na deptaku wiosenne ogródki restauracyjne, a w ławkach szkolnych dzieciaki i młodzież. I odpukać… resort zdrowia nie spodziewa się eskalacji zakażeń, mimo dalszego luzowania.
Od dziś, 21 maja
… zielone światło dostały kina, teatry i filharmonie. W 50 procentach, bo tyle osób może być na widowni. Po prawie 11 miesiącach przerwy wraca więc Cinema City, choć z tygodniowym poślizgiem (28 maja) i bez popcornu, za to z filmową premierą - „Cruella” z Emmą Stone w roli tytułowej. Będzie trochę strasznie, trochę zabawnie - na szczęście tym razem na dużym ekranie.
Od wtorku bilety na seanse sprzedaje kasa Lubuskiego Teatru. – Ruszamy oczywiście ze spektaklami, ale to nie jest bardzo radosny start, bo wciąż nie wiemy, co będzie dalej. Pusty teatr podcina nam skrzydła. Aktor żyje jak gra, a my mamy już za sobą dwa sezony „w plecy” i za chwilę wakacje - mówi Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru i zapowiada: - Na razie dwie premiery: 29 maja spektakl „Pralnia”, a dzień później dla dzieci „Czytulisie”. Zagramy też „Revolutionary Road” i inne spektakle. Przygotowujemy się też do nowego projektu. Razem z Teatrem Pieśń Kozła z Wrocławia chcemy wrócić do historycznej formuły teatru wędrownego i do końca lipca objeżdżać małe miejscowości, do których tzw. kultura wysoka rzadko dociera.
Powoli i ostrożnie wraca też Zielonogórski Ośrodek Kultury. Od 8 maja działa już Centrum Przyrodnicze, Planetarium Wenus rusza dzisiaj. - Od pewnego czasu pokazujemy się w miejscach nieoczywistych. Flash mob zagraliśmy w Focus Mall, w minioną sobotę byliśmy w parku Piastowskim, w środę na deptaku. Trafiają na nas przypadkowi przechodnie. Tak będziemy funkcjonować do końca maja i przez cały czerwiec. W ten sposób przypominamy zielonogórzanom o sobie i robimy próbę generalną – mówi dyrektor Agata Miedzińska. Już dziś (piątek, 21 maja) z okazji Światowego Dnia Kosmosu na Nocne Podglądanie Kosmosu zaprasza zielonogórzan Planetarium Wenus. Autorskie pokazy odbywać się będą co godzinę, od 19.00 do 24.00. A na przyszły tydzień, 29 maja, ZOK szykuje koncert galowy festiwalu FUMA, nareszcie z udziałem publiczności, którego gwiazdą będzie Grzegorz Turnau.
Połowa publiczności na widowni nie zraziła też Filharmonii Zielonogórskiej. Zaglądamy w program, a tu… dziś o godz. 20.00 w sali MCM koncert jubileuszowy pod batutą Czesława Grabowskiego z okazji 65-lecia działalności Filharmonii Zielonogórskiej! A to ci prezent od resortu zdrowia.
A za tydzień
… jeszcze więcej luzu! Od 28 maja normalnie będą mogły już działać restauracje i kawiarnie (już nie tylko ogródki!) oraz baseny, siłownie, kluby fitness i solaria, choć na razie z pewnymi obostrzeniami. WOSiR w Drzonkowie już zapowiada, że dla klientów indywidualnych otworzy swoje podwoje 29 maja. Oficjalnie również od tego dnia nauka stacjonarna zastąpi zmianową w szkołach podstawowych i średnich.
Szczepmy się
Los kolejnych koncertów, spektakli i innych wydarzeń kulturalnych zależy również od respektowania przez nas zasad sanitarnych. W Polsce dotąd tylko 48 proc. osób pełnoletnich zarejestrowało się lub zaszczepiło pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, w tym prawie 440 tys. Lubuszan. Im Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze zaproponował ostatnio nową, płatną usługę - w punkcie pobrań w Pawilonie „U” (pok. 3) w dni powszednie w godz. 7.00-13.30 mogą sprawdzić poziom przeciwciał wyprodukowanych po podaniu szczepionki przeciw COVID-19. Jak twierdzą eksperci, brak odporności po zaszczepieniu dotyczyć może do 10 proc. populacji: osób starszych, z mniej sprawnym układem immunologicznym czy zażywających leki immunosupresyjne. Tym bardziej smuci fakt, że lecznica, z powodu ograniczonych dostaw szczepionek właśnie musiała odwołać szczepienia osób mających wyznaczone terminy zastrzyku na 24 i 31 maja. I nie tylko ona. Czasem ludzie chcą się szczepić, a nie mogą… Osobom starszym i mającym problemy z poruszaniem się pomaga w takim przypadku zielonogórski magistrat, oferując im możliwość bezpłatnego transportu do zielonogórskich punktów szczepień. W tym celu uruchomiono całodobowe numery telefonów, na które można zgłosić zapotrzebowanie przewozu. Przypominamy: 68 479 36 55 i 68 479 36 56. Dzwońcie!
(el)