Zielona Góra na podium

14 Maj 2021
Tak! Zajęliśmy trzecie miejsce wśród 50 największych polskich miast. Chodzi o drugą edycję Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych, przygotowany przez firmę Arcadis.

Badanie ocenia 50 największych miast w Polsce w trzech fundamentalnych obszarach zrównoważonego rozwoju: społeczeństwo, środowisko i gospodarka. Podobny ranking firma robi dla 100 globalnych metropolii.

We wtorek prezydent Janusz Kubicki odebrał nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca w kraju. Odebrał ją wirtualnie, bo ogłoszenie odbyło się podczas spotkania online.

- Zajęliśmy trzecie miejsce w Polsce! Jest to moment, kiedy można się cieszyć i radować. To jest tak naprawdę nagroda dla wszystkich mieszkańców, którzy tworzą nasze miasto. Bez wspaniałych mieszkańców nigdy nie byłoby tego, co wydarzyło się w ostatnich latach - komentował na gorąco prezydent Kubicki. - Cieszę się bo to też motywacja do dalszej ciężkiej pracy.

Zajrzyjmy do raportu podsumowującego ranking.

Pozycję lidera w klasyfikacji ogólnej drugiej edycji rankingu utrzymuje Warszawa, ponownie osiągając najlepsze wyniki w obszarze społeczeństwa i gospodarki. Drugą lokatę w klasyfikacji ogólnej obronił Toruń. Trzecie miejsce zajmuje Zielona Góra.

Wysokie lokaty w klasyfikacji ogólnej zajmują miasta ze wschodniej części kraju: Rzeszów (4. miejsce), Lublin (10. miejsce) i Białystok (11. miejsce). Stosunkowo wysokie lokaty w klasyfikacji ogólnej przypadły także mniejszym pod względem liczby ludności miastom: Suwałki (14. miejsce), Siedlce (17. miejsce) i Jelenia Góra (18. miejsce).

W przypadku wielu miast zauważyć można znaczną zbieżność pomiędzy wynikami w dwóch obszarach tj. społeczeństwa i gospodarki. Do grona miast, które osiągnęły wysokie wyniki w tych dwóch obszarach, uzyskując jednocześnie znacznie niższe lokaty w obszarze środowiska należą, poza stolicą, m.in.: Kraków, Wrocław, Poznań i Rzeszów.

Władze polskich miast radzą sobie zdecydowanie lepiej w dążeniu do równowagi w obszarach społeczeństwa i gospodarki. W większości zauważyć można znacznie słabsze wyniki w obszarze środowiska. Wyjątkiem od reguły jest Zielona Góra, która bardzo dobrze radzi sobie w sferze środowiskowej (4. miejsce) i społecznej (9. miejsce), przy niższej lokacie w obszarze gospodarki (24. miejsce).

oprac.(tc)