Po budownictwie zawsze będzie praca

19 luty 2021
Czy można być absolwentem Uniwersytetu Zielonogórskiego i otrzymać Oskara? Tak! Udowodniła to dr hab. inż. Beata Nowogońska, prof. UZ, dyrektor Instytutu Budownictwa. Została uhonorowana medalem im. prof. Wacława Żenczykowskiego. Wyróżnienie nazywane jest „Oskarem budownictwa”.

Stanowi jedną z prestiżowych nagród przyznawanych od 1965 r. za osiągnięcia naukowo-techniczne z dziedziny budownictwa. A pomyśleć, że wszystko zaczęło się od wyboru budownictwa na UZ…

Na dyplomie dołączonym do medalu jury podkreśliło, że prof. Nowogońska została nagrodzona za „wybitne osiągnięcia za prace badawcze i teoretyczne dotyczące oceny stanu budynków, a szczególnie za autorstwo monografii pt. „Diagnoza w procesie starzenia budynków mieszkalnych wykonanych w technologii tradycyjnej”. Prof. Nowogońska skromnie mówi o swoim osiągnięciu. A jest się czym chwalić – jest to prestiżowa nagroda, która od początku powstania kierunku w Zielonej Górze, czyli od 53 lat, została zdobyta dopiero po raz drugi. Wcześniej, ale w innej kategorii ,otrzymał ją prof. Biliński.

Kierunek budownictwo to jeden z pierwszych, który powstał na zielonogórskiej uczelni. Wydział Budownictwa Lądowego został utworzony w 1968 r. Dzisiaj Instytut Budownictwa oferuje studia na trzech stopniach kształcenia: studia inżynierskie, magisterskie, a także studia w szkole doktorskiej. Posiada również uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego oraz przyznawania tytułu profesora. I właśnie z takiej ścieżki edukacji skorzystała dr hab. inż. B. Nowogońska, prof. UZ. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Inżynierskiej, a obecnie jest dyrektorem Instytutu Budownictwa. Swoją pracę ze studentami lubi i cieszy się, że jej droga poszła w takim w kierunku, bo jak mówi: „wyboru studiów nie żałuję, dzisiaj wybrałabym również budownictwo”.

Bo żałować nie ma czego. Budownictwo to jeden z najpopularniejszych kierunków politechnicznych, wybieranych przez maturzystów w Polsce. W Zielonej Górze istnieje od 53 lat, więc można o nim powiedzieć, że jest kierunkiem z tradycjami. W Instytucie Budownictwa od 2019 r. uruchomiony został nowy kierunek – geoinformatyka i techniki satelitarne. Jest to kierunek międzywydziałowy, prowadzony wspólnie z Wydziałem Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki oraz Wydziałem Fizyki i Astronomii.

Pracownicy Instytutu Budownictwa systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje, prowadzą badania, prezentują wyniki badań na konferencjach krajowych i międzynarodowych, są autorami artykułów naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych. Instytut Budownictwa UZ jest organizatorem cyklicznych konferencji naukowych: „Konstrukcje zespolone” i „Renowacja budynków i modernizacja obszarów zabudowanych”. Konferencje te stały się wizytówką zielonogórskiego ośrodka naukowego. Pracownicy Instytutu Budownictwa są wysoko oceniani przez środowisko naukowe.

Również studenci są zaangażowani w naukę, chętnie biorą udział w zajęciach praktycznych, laboratoriach, czy praktykach. Działa tu siedem kół naukowych, gdzie studenci zyskują dodatkową wiedzę, tworzą ciekawe projekty i prace dyplomowe. Doskonale wiedzą, że to, czego nauczą się podczas studiów, przyda im się w późniejszej pracy. Poziom kształcenia jest porównywalny do najbardziej prestiżowych politechnik w kraju. Po zakończeniu studiów, absolwenci nie mają problemu ze znalezieniem pracy w zawodzie.

Instytut Budownictwa współpracuje z różnymi instytucjami m.in. z Lubuską Izbą Inżynierów Budownictwa i Lubuską Izbą Budownictwa. I właśnie ta druga organizuje konkurs Mister Budowy i konkurs na najlepsze prace dyplomowe. Studenci zdobywają nagrody fundowane przez marszałka województwa, które wręczane są podczas Gali Inżynierów Budownictwa.

Budownictwo jest kierunkiem przyszłościowym. Daje wiele możliwości i dróg wyboru. Są to studia dla osób o ścisłym umyśle. Ale budownictwo ma szeroką tematykę, o różnych specjalizacjach pozwalających dopasować umiejętności studenta do jego zainteresowań. Umożliwia zbudowanie ścieżki kariery prowadzącej na sam szczyt.

Katarzyna Doszczak

 

Studia magisterskie na specjalnościach:

- konstrukcje budowlane i inżynierskie,

- technologia i organizacja budownictwa,

- renowacja budynków i modernizacja obszarów zabudowanych,

- drogi i mosty