Wspieraj Lubuszan, kupuj lokalnie
Ciasto z truskawkową galaretką, kokosanki, rurki z bitą śmietaną... Ślinka już cieknie? Dla zdrowia trochę syropu z pokrzywy albo sok z brzozy. Są też drewniane meble, własnoręcznie wyplatane łapacze snów i akcesoria dla psów. Wszystkie te produkty mają dwie wspólne cechy – są wytwarzane przez lubuskich producentów i zostały wystawione na sprzedaż na Bazarku Lubuskim. To grupa na Facebooku, która działa od 8 kwietnia i zrzesza już ponad 1.400 osób. Kiedy targowiska i sklepy były nieczynne, miała ułatwić dotarcie do lokalnych przedsiębiorców i zakup ich produktów. Jednak nawet po wprowadzonych przez rząd poluzowaniach, nadal ma się dobrze i na tym „targowisku online” codziennie można znaleźć nowe oferty.
Bazarek to pierwszy z etapów akcji „Wspieraj lubuskich producentów, kupuj lokalnie”. Jej organizatorami są: Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego w Zielonej Górze oraz Rada Programowa Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego, przy wsparciu wicemarszałka Stanisława Tomczyszyna. - Akcja ma uświadomić jak ważne jest w obecnym czasie wspieranie lokalnej działalności i zachęcić do robienia zakupów u lokalnych podmiotów. Warto podkreślić, że korzyści płynące z akcji są obustronne. Sprzedający mają możliwość sprzedaży swoich produktów na otwartych już targowiskach. Kupujący zaś mogą nabyć regionalne, wysokiej jakości produkty – tłumaczy S. Tomczyszyn.
Informowanie o czynnych targowiskach to kolejny etap akcji. LCPR nawiązało kontakt z blisko 40 urzędami miast i gmin z województwa lubuskiego, a mapka czynnych targowisk wraz z godzinami otwarcia znajduje się na stronie www.lcpr.pl, w zakładce Aktualności. - Dzięki otwartym targowiskom istnieje możliwość sprzedaży regionalnych produktów od lubuskich producentów. Jest to jedna z gałęzi, w której mieszkańcy mogą pokazać swoją solidarność i kupować produkty wytwarzane na terenie Ziemi Lubuskiej. Zdaję sobie sprawę jak ważny dla nas jest biznes lokalny, który napędza lokalną gospodarkę. – przyznaje S. Tomczyszyn.
W ramach akcji „Wspieraj lokalnych producentów, kupuj lokalnie” będzie również promowana możliwość uzyskania certyfikatu Producenta Lubuskiego oraz zostanie przeprowadzony konkurs, w którym zdobyć będzie można tytuł: Produkt Lubuski.
- Dzisiaj jest czas, aby wesprzeć ludzi z sąsiedztwa. Ważna jest świadomość dokonywanych wyborów, w tym również w kwestii miejsc robienia zakupów. Zachęcam do wspierania lokalnych producentów i apeluję o solidarność w tym trudnym czasie – podsumowuje S. Tomczyszyn.
(ap)