Lubuskie Wawrzyny 2019 rozdane

6 Marzec 2020
Zofia Mąkosa, Marek Lobo Wojciechowski, Jacek Kotuła i Cezary Galek to laureaci Wawrzynów w kategorii proza, poezja, nauka i dziennikarstwo. Organizatorem Lubuskich Wawrzynów jest m.in. Biblioteka Norwida.

Uroczysta gala odbyła się w zeszły czwartek. Uhonorowano twórców, których publikacje ukazały się w zeszłym roku. Tak jak i w latach poprzednich, kapituły wybierały swoich faworytów spośród trzech kategorii: literatury (prozy i poezji), nauki oraz dziennikarstwa. W tym roku na konkurs wpłynęło łącznie 85 zgłoszeń, z czego 42 pozycje to zgłoszenia do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego (17 proza, 25 poezja), 25 do Lubuskiego Wawrzynu Naukowego (13 naukowy, 12 popularnonaukowy) oraz 18 zgłoszeń do Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego (72 materiały dziennikarskie).

W kategorii Wawrzyn Naukowy zwyciężył… stomatolog, dr n. med. Jacek Kotuła, za książkę „W służbie św. Apolonii”. Przedstawia ona rozwój lecznictwa stomatologicznego w Zielonej Górze w czasach PRL-u.

- Jest to kierunek moich badań naukowych, na bazie których również pisałem doktorat. Jestem lekarzem stomatologiem, w związku z czym cała historia medycyny, cała historia stomatologii, którą opisałem w książce, jest bliska mojemu sercu. Bliska mojemu sercu jest również pomoc pacjentowi choremu, który potrzebuje pomocy stomatologicznej. A także zgłębianie wiedzy, w jaki sposób w dawnych czasach lekarze pomagali, nie mając takich środków jak my dzisiaj – mówił w Radio Index J. Kotuła.

Najważniejsze nagrody:

Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii proza: Zofia Mąkosa, „Wendyjska winnica – Winne miasto”,

Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii poezja: Marek Lobo Wojciechowski, „Dzień kreta”,

Dyplom oraz nagroda rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za debiut literacki (Srebrne Sokole Pióro): Hanna Chmielewska, „W poszukiwaniu łaski”, 

Lubuski Wawrzyn Naukowy: Jacek Kotuła, „W służbie św. Apolonii. Rozwój lecznictwa stomatologicznego w Zielonej Górze w latach 1945-1989”,

Dyplom oraz pióro za najlepszą książkę popularnonaukową 2019, nagroda rektora UAM w Poznaniu: Grzegorz Biszczanik, „Nieznane twarze Zielonej Góry”,

Dyplom dla wyróżniającego się młodego dziennikarza oraz statuetka – nagroda „Gazety Lubuskiej”: Mateusz Pojnar, „Tygodnik Krąg”.

(red)