Oblężenie kierunku lekarskiego na UZ

19 Lipiec 2019
- Liczba chętnych do studiowania na zielonogórskim kierunku lekarskim osiągnęła imponujący poziom ok. 42 osób na jedno miejsce – poinformowała dziennikarzy prof. Agnieszka Zembroń-Łacny, dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UZ.

Lipcowa konferencja prasowa władz WLNZ odbyła się po raz pierwszy w siedzibie wydziału, przy ul. Zyty 28, w pieczołowicie wyremontowanym budynku położonym na terenie szpitala uniwersyteckiego.

- Dokładnie cztery lata temu powstał nasz wydział. To dobry moment, aby podjąć próbę bilansu: co się nam przez te lata udało, co jeszcze chcemy zrobić, czego się obawiamy – zadeklarował dr Paweł Jarmużek, który odpowiada za szkolenia kliniczne.

Władze wydziału najbardziej są dumne z tegorocznej rekrutacji na kierunek lekarski.

- Liczba chętnych do studiowania na naszym kierunku lekarskim osiągnęła imponujący poziom ok. 42 osób na jedno miejsce – poinformowała pani dziekan. – W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy uzyskaliśmy prawo kształcenia studentów na nowym kierunku nauczania – ratownictwo medyczne. Zdobyliśmy także uprawnienia do uruchomienia nauczania w formule II stopnia pielęgniarstwa – dodała pani profesor.

Władze wydziału uważają, że nie mają powodu do wstydu. Wręcz odwrotnie. Wydział rocznie oferuje 60 nowych miejsc w systemie studiów stacjonarnych i tyle samo w systemie studiów niestacjonarnych. Obecnie na różnych wydziałowych kierunkach studiuje łącznie 780 studentów, na kierunku lekarskim - łącznie 360 osób. Cechą wyróżniającą „zielonogórską” medycynę jest, wedle władz wydziału, studiowanie w niewielkich grupach, zaledwie pięcio- i siedmioosobowych, co zapewnia bardzo bliski kontakt na linii: studenci-wykładowcy. Jeszcze innym plusem jest otwarte u progu obecnego roku nowoczesne centrum symulacji medycznej.

- Nasze centrum medyczne znacznie się powiększy. Za ok. 10 mln zł powstanie wieloprofilowe centrum symulacji, które odtworzy niemal dosłownie warunki panujące na terenie niemal każdego szpitala, łącznie z wnętrzem ratowniczego ambulansa. Koniec prac budowlanych powinien nastąpić wiosną 2020 r. – zapowiedziała Agnieszka Żeromska, szefowa centrum symulacji.

Zielonogórska medycyna może się także pochwalić sukcesami naukowymi. Jeden z pracowników wydziału otrzymał nominację profesorską (na tzw. profesora belwederskiego), trzech otrzymało stopień doktora habilitowanego, trzech – doktora nauk medycznych, siedmiu pracowników otworzyło przewody doktorskie.

- Za dwa lata nadejdzie chwila weryfikacji naszych obecnych wysiłków i starań. Wówczas do państwowego egzaminu przystąpią pierwsi absolwenci zielonogórskiego kierunku lekarskiego. To będzie bardzo emocjonujący moment, zdefiniuje bowiem nasze miejsce na lekarskiej mapie Polski – stwierdził dr P. Jarmużek.

(pm)