Współtworzymy wielki teleskop

21 Czerwiec 2018
- To wyjątkowa szansa. Uczestnictwo w projekcie Obserwatorium Światła Kosmosu będzie dla nas skutkowało bezpłatnym dostępem do najnowocześniejszej aparatury badawczej przez minimum 50 dni i nocy, i to każdego roku – przekonuje zielonogórski astronom, prof. Jarosław Kijak.

Uniwersytet Zielonogórski jest jednym z głównych partnerów wykonawczych międzynarodowego projektu, który chce połączyć funkcję naukową z dydaktyczną i turystyczną. Projekt nazwano „Obserwatorium Światła Kosmosu. Największy publiczny teleskop na świecie”.

To nowe obserwatorium ma powstać najpóźniej do końca 2021 r. Zostanie zlokalizowane w dwóch miejscach: na Wyspach Kanaryjskich, gdzie panują niemal przez cały rok idealne warunki do astronomicznych obserwacji, oraz na terenie Polski.

Hiszpańskie obserwatorium składać się będzie z sześciu teleskopów głównych oraz z kilkunastu pomniejszych, głównie do obserwacji amatorskich. Centrum nowego ośrodka, czyli sterownia kanaryjskich teleskopów oraz jego tzw. lustra pierwotnego, wybudowane zostanie w północnej Polsce, w gminie Sztutowo.

Dlaczego nie w Zielonej Górze?

- Wybór tej gminy nie jest przypadkowy. Panują tam najlepsze warunki pogodowe w Polsce, w pobliżu nie ma także żadnych dużych miast, których nocne światła mogłyby utrudnić obserwację kosmosu – wyjaśniła Aleksandra Błaszczyk, przedstawicielka inicjatora projektu - konsorcjum CEO Uroborus S.L., podczas środowej konferencji prasowej.

Obserwatorium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy i najbardziej profesjonalny sprzęt obserwacyjny dostępny obecnie na rynku. Jego jakość będzie porównywalna z  wysoką jakością oferowaną przez obserwatorium położone na zboczu wulkanu Teide (także Wyspy Kanaryjskie).

W projekcie powstania nowego obserwatorium astronomicznego uczestniczy Uniwersytet Zielonogórski w postaci Instytutu Socjologii oraz Instytutu Astronomii.

- To dla nas wyjątkowa szansa. Zyskamy bezpłatny dostęp do najnowocześniejszej aparatury badawczej przez minimum 50 dni i nocy. Do tego trzeba jeszcze doliczyć dwu- lub trzymiesięczne staże studentów zielonogórskiej astronomii na Wyspach Kanaryjskich. Takie bonusy radykalnie podniosą atrakcyjność studiowania na naszej uczelni – przekonywał dziennikarzy prof. Jarosław Kijak z Instytutu Astronomii UZ.

Przy projekcie pracować będzie także zielonogórski Instytut Socjologii.

- Inicjatorzy tego obserwatorium wręcz otwarcie mówią o jego powszechnym charakterze, każdy chętny będzie mógł wejść na jego teren zarówno w kanaryjskiej, jak i polskiej części. Spodziewamy się olbrzymiego zainteresowania, stąd nasza ciekawość badawcza: czy i jak będą się zmieniały postawy społeczne wobec tego typu oferty turystycznej. Przebadanie tego zjawiska to typowa robota socjologa – uważa dr Dorota Szaban.

(pm)