Pieniądze dla teatru i muzeum?
Ma się to odbyć w ramach tzw. renegocjacji Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Lubuskiego. W ostatni poniedziałek zarząd województwa przyjął stanowisko negocjacyjne. Taki kontrakt został podpisany jeszcze w 2014 r. za rządów PO i PSL. Nowy rząd chce przejrzeć te zapisy. Kontrakt jest podstawą do wydawania unijnych pieniędzy. Zawiera m.in. listę planowanych inwestycji.
- Takie negocjacje kontraktów odbędą się w całej Polsce – informuje Michał Iwanowski, rzecznik prasowy marszałka. – Chcemy żeby część zadań zapisanych jako warunkowe trafiło na listę podstawową inwestycji.
Lubuska lista inwestycji kluczowych zawiera 29 najważniejszych dla regionu zadań, zostały zapisane zarówno na podstawowej, jak i warunkowej liście przedsięwzięć. W sierpniu ubiegłego roku pojawiła się szansa na rozszerzenie tej listy. Urząd marszałkowski, na wniosek ministra kultury, wyłonił priorytetowe dla regionu działania z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego. Zarząd województwa zarekomendował 15 tego typu inwestycji. Sześć z nich otrzymało pozytywną opinię ministerstwa kultury. Na tę krótką listę trafiły propozycje dwóch inwestycji ulokowanych w Zielonej Górze: rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemi Lubuskiej (inwestycja o wartości ok. 15 mln zł) oraz modernizacja Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego (inwestycja o wartości ok. 11,2 mln zł).
Byłoby to korzystne rozwiązanie, bo obie inwestycje finansowane byłyby z funduszy centralnych, a marszałek gwarantowałby wkład własny.
Modernizacja teatru to przede wszystkim budowa sceny letniej. Ten projekt wiąże się z planowanym przez miasto utworzeniem w ramach rewitalizacji placu Teatralnego pomiędzy al. Niepodległości i pl. Matejki.
Natomiast muzeum chce na tyłach obiektu dobudować nowe sale wystawiennicze i magazyny.
Władze województwa zapowiadają także walkę również o inne inwestycje w naszym mieście.
- Będziemy apelować do rządu, aby na listę projektów podstawowych wpisano także inwestycje, które teraz są wpisane na listę warunkową. Dotyczy to w szczególności budowy Centrum Matki i Dziecka w Zielonej Górze - podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.
(red)
Wizualizacja rozbudowy muzeum – widok od strony ul. Dr Pienięznego