Park Sowińskiego skusi fontanną

21 Grudzień 2016
Zielona Góra przeżywa parkowy boom. Jeszcze nigdy nie było w planach tyle inwestycji związanych z udostępnianiem i zagospodarowaniem parków i terenów zielonych. I nie są to zapowiedzi na „kiedyś tam”. Są zapisane w projekcie budżetu na przyszły rok.

Za półtora roku trudno będzie rozpoznać wiele z takich obecnie zaniedbanych miejsc. Wyładnieją, będą bardziej dostępne, ciekawsze i pełne zieleni. Dolina Gęśnika, parki w Ochli i Kiełpinie, przy ul. Salomei i Partyzantów, Winne Wzgórze czy park Sowińskiego. Sporo tego. Te inwestycje są wymienione w budżecie. Ich realizacja jest możliwa dzięki unijnym pieniądzom z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Finansowy udział miasta w tych inwestycjach sięga ok. 15 proc.

- Powtarzałem i powtarzam, że warto czekać na pieniądze z zewnątrz, bo wówczas możemy więcej zrobić. Dlatego pierwszeństwo mają inwestycje mające np. dofinansowanie unijne – tłumaczył prezydent Janusz Kubicki, omawiając projekt budżetu na przyszły rok. Na prezentacji pokazywał również parki, które doczekają się zmian.

- Właśnie ogłosiliśmy przetargi na rewitalizację Winnego Wzgórza oraz na parki w Kiełpinie i przy ul. Salomei w ramach tzw. udostępniania terenów przyrodniczych i rekreacyjnych – informuje Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Zarządzania Drogami. – W najbliższym czasie ogłosimy kolejne przetargi na parki w Ochli, przy Partyzantów i Sowińskiego.

Zajrzyjmy do tego ostatniego parku. Co się tutaj zmieni? Zielonogórzanie spacerujący al. Konstytucji 3 Maja do wejścia do odnowionego parku może skusić fontanna. Zmieni się też teren przy pomniku.

- To odpowiedź na wiosek mieszkańców i radnych, którzy skarżyli się, że podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczestnicy stoją na ulicy i są zakłócenia w ruchu. Dlatego potrzebne były zmiany – wyjaśnia Ewa Obertyńska, która w magistracie pilotuje to zadanie.

- Przygotowałam dwa warianty rozwiązania z pomnikiem. O ostatecznym kształcie zadecyduje projektant – tłumaczy architekt krajobrazu, Agnieszka Kochańska, która przygotowała program funkcjonalno-użytkowy będący podstawą do ogłoszenia przetargu i późniejszych prac projektowych. – Pierwszy wariant to obrócenie pomnika frontem w kierunku parku, drugi to odsunięcie go kilkanaście metrów dalej od ulicy. W obu przypadkach obecne rabaty kwiatowe zostaną przeniesione na zewnątrz placyku. Będzie miejsce na zgromadzenia ok. 200 osób.

Nowością nieopodal pomnika będzie fontanna. Nie będzie miała lustra wody, tylko tzw. mokry chodnik wykonany na planie koła i składający się z 12 dysz z oświetleniem LED. Taki system stosowany jest w wielu miastach, głównie na skwerach, rynkach i placach zabaw oraz przed urzędami.

- Dookoła będą ławki. Szum wody przytłumi hałas płynący z pobliskiej ulicy. Będzie można tutaj usiąść i odpocząć – wyjaśnia A. Kochańska. Być może w parku pojawi się jeszcze jedna fontanna, na pobliskim stawie, który gromadzi nadmiar wód gruntowych wypływających z licznych źródełek. Tu miałaby powstać fontanna pływająca, która wymaga jednak odpowiedniej głębokości zbiornika. Czy to będzie możliwe, okaże się dopiero podczas prac projektowych.

Dzisiaj staw nie jest wizytówką tego terenu. Ma być odnowiony i będą do niego prowadzić drewniane pomosty. W ten sposób będziemy mogli bezpiecznie zejść do poziomu wody, ale zbiornik nie jest przewidziany do kąpieli. Będzie zbierał nadmiar wody z okolicy, która dzisiaj trafia do kanalizacji.

- Proponujemy ekologiczne wykorzystanie tego systemu. Ta woda źródlana zostanie wykorzystana do podlewania zieleni w parku – dodaje A. Kochańska. To nie wszystko, w parku zostanie zainstalowana przepompownia, która będzie tłoczyć wodę na pobliskie Winne Wzgórze. Dzięki temu będzie można utworzyć tam kaskady. O tym projekcie napiszę w przyszłym wydaniu „Łącznika”.

Układ parku niewiele się zmieni, ale roślinność zostanie odnowiona. Na przykład, na trawnikach będzie można wypoczywać, położyć tam koc lub skorzystać z ustawionych na nich całorocznych leżaków. Pojawi się sporo bylin. – Chciałabym, żeby powstał taki park hortensji – uśmiecha się A. Kochańska. Inwestycja ma się rozpocząć w przyszłym roku. Będzie realizowana w systemie zaprojektuj i wybuduj.

UWAGA! PFU to dokument określający, czego oczekuje miasto od wykonawcy. Ostateczny kształt inwestycji nada projektant i firma wykonawcza - wyłonieni w przetargu. W „Łączniku” pokazujemy jedynie przykładowe, możliwe rozwiązania.

Tomasz Czyżniewski

TEREN PRZY ZBIORNIKU WODNYM
Zachodni brzeg (od strony ul. Sikorskiego) zostanie przebudowany. Zostanie zmienione ukształtowanie skarp w taki sposób, by uzyskać mniejsze spadki terenu. Z tej strony zostanie wykonany system drewnianych nawierzchni, platform i pomostów połączonych z najbliższym ciągiem komunikacyjnym.

Konstrukcja ma umożliwić mieszkańcom przebywanie w najbliższym otoczeniu lustra wody w sposób bezpieczny i komfortowy. Pomost zostanie oświetlony przy pomocy oświetlenia zamontowanego w poręczach lub pod drewnianą nawierzchnią, aby uzyskać zarazem ozdobny, jak i praktyczny sposób oświetlenia terenu. Obok konstrukcji pojawią się nowe nasadzenia.

MAŁA ARCHITEKTURA
Wyposażenie terenu: ławki, leżaki, tablice i tabliczki informacyjne, stojaki na rowery, kosze na odpadki i inne muszą być wykonane z materiałów trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne i wandalizm ze strony ludzi. Wszystkie elementy będą utrzymane w nowoczesnym stylu, z metalu i drewna.

CIĄGI PIESZE
Ciągi piesze będą wykonane z płyt betonowych o gładkich powierzchniach produkowanych w trzech wielkościach: 52, 4 cm x 34,9 cm, 34,9 cm x 34,9 cm 17,4 cm x 34,9 cm, grubość 7 cm, w kolorze szarym lub piaskowym. Zostaną ułożone według określonego wzoru.

COŚ DLA ZWIERZĄT
Oprócz roślin, skwer zostanie wyposażony w takie elementy jak: poidła dla zwierząt, karmniki dla ptaków, budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy, domki lęgowe dla owadów.