Dorośli, traktujcie nas poważnie!

15 Listopad 2016
- Zwracamy się do mediów o zapraszanie młodych do udziału w dyskursie publicznym, władze miasta prosimy o zagwarantowanie miejsca dla młodych w nowych ciałach doradczych – apeluje Paweł Skibiński, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta.

Młodzieżowa Rada Miasta podsumowała pierwszy rok swej działalności. Jej przewodniczący, Paweł Skibiński, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wskazał na największe sukcesy rady.

- Już samo powstanie młodzieżowej rady poczytujemy za duży sukces. Dzięki naszej aktywności udało się do zasad przyszłorocznego budżetu obywatelskiego wprowadzić kilka zmian, przede wszystkim powstanie komisji weryfikacyjnej oraz przyznanie prawa głosu wszystkim tym zielonogórzanom, którzy ukończyli 13. rok życia – podkreślali przedstawiciele MRM.

Młodzi, generalnie rzecz biorąc, krytycznie patrzą na sposób realizacji najbliższej edycji budżetu obywatelskiego.

- Budżet wciąż nie ma własnej strony internetowej. Ważne informacje na jego temat dostępne są w różnych miejscach, co utrudnia mieszkańcom poznanie wszystkich szczegółów – wytyka P. Skibiński.

Młodzi chcą innej formy kontaktów z miejskimi urzędnikami. Ci ostatni powinni kontaktować się z MRM bezpośrednio, z pominięciem pośrednictwa opiekuna wyznaczonego przez „dorosłą” radę miasta.

- Miniony rok pokazał, że dorośli mają skłonność do traktowania nas protekcjonalnie. Domagamy się większej powagi – wzywa Marcin Kukuć, wiceprzewodniczący MRM.

Konferencja MRM to nie tylko podsumowanie, ale także zapowiedź nowych inicjatyw.

- Będziemy chcieli zrealizować dwa nowe projekty: ten pierwszy to Zielonogórska Liga Debat Szkolnych, ten drugi to powstanie Koalicji Samorządów Uczniowskich – zapowiada M. Kukuć.

Organizatorzy szkolnych debat chcą dyskutować o najważniejszych problemach miasta. Uczniowska koalicja ma służyć przekazywaniu dobrych praktyk oraz aktywizacji najbardziej pasywnych samorządów.

Członkowie MRM zapowiedzieli zmiany w statucie rady. Młodzi chcą ograniczyć liczbę uczniowskich radnych do 25, którzy w przyszłości powinni być wybierani w pięciu okręgach wyborczych, nie w szkołach.

Następnego dnia, do skrzynki redakcyjnej wpłynął komunikat prasowy sygnowany przez MRM. W dokumencie, sygnowanym przez p.o. rzecznika prasowego rady, Kajetana Falkowskiego, m.in. czytamy: „Po zakończeniu prac Komisji Weryfikacyjnej, Młodzieżowa Rada Miasta Zielona Góra nie będzie w żaden sposób współorganizowała kolejnych etapów Budżetu Obywatelskiego 2017. Rozumie się przez to również prowadzenie Mobilnych Punktów Głosowania. Młodzieżowa Rada Miasta nie może narażać rzetelnie wypracowanej marki, promując rozwiązania nieprzygotowane (...). Wszelkie działania w kwestii Budżetu Obywatelskiego są podejmowane chaotycznie i z nastawieniem na pozytywny odbiór medialny, a nie na realne wprowadzenie dobrych praktyk”.     

(pm)