Budżet obywatelski nie dla szkół
Ruszyła piąta edycja budżetu obywatelskiego. – Mieszkańcy znów zdecydują, na jakie inwestycje przeznaczą 6 mln zł z puli. Nie mogę się doczekać propozycji. Zielonogórzanie co roku mnie zaskakują! – prezydent Janusz Kubicki nie kryje podekscytowania. – Czy ktoś dałby wiarę, rok temu, że tyle osób zagłosuje na wielkie murale na ścianach budynków? I proszę, rusztowania na Ptasiej rozstawione, na blokach powstają właśnie piękne malowidła.
Takich „odlotowych” pomysłów mieszkańcom nie brakuje! Urzędnicy do dziś z rozrzewnieniem wspominają słynną już wieżę lęgową dla jerzyków, która stała się niejako symbolem naszego budżetu obywatelskiego. Co nietypowego zaproponują zielonogórzanie w tym roku? A jakie mają „zwykłe”, codzienne potrzeby? Co przydałoby się zrobić w naszym mieście?
- Czekamy na wnioski z propozycjami inwestycji. Do 31 października – informuje Krzysztof Sikora, dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Gospodarki Komunalnej.
Scenariusz przedsięwzięcia wygląda co roku podobnie. Znów zaczynamy jesienią, od przelania na papier naszych pomysłów, potrzeb, idei. Druk wniosku można pobrać ze strony urzędu miasta: www.zielona-gora.pl (zakładka Budżet Obywatelski 2017) albo dostać w Biurze Obsługi Interesanta na parterze urzędu, przy ul. Podgórnej, oraz w Biurze Analiz i Rozwoju, przy al. Niepodległości 13. Wypełnione wnioski można oddać w wymienionych miejscach lub wysłać elektronicznie na adres budzet2017@um.zielona-gora.pl.
Uwaga! Na tym etapie zaszła ważna zmiana. – W tym roku nie można zgłaszać do budżetu obywatelskiego tzw. inwestycji oświatowych, czyli do zrealizowania w szkołach, przedszkolach – zaznacza prezydent. – Zdecydowaliśmy się na taką rewolucję w regulaminie po wielu krytycznych uwagach od mieszkańców.
A ci uznali m.in., że mała grupka obywateli nie ma szans z „przepchnięciem” swojego pomysłu, jeśli przyjdzie jej konkurować z doskonale zorganizowaną akcją w szkole. – Z drugiej strony, dotarły do nas głosy uczniów, którzy skarżyli się, że muszą zbierać podpisy – dodaje J. Kubicki. – Zadania oświatowe, jeśli ktoś je zgłosi, nie przejdą przez etap weryfikacji. Będą z automatu odrzucone.
Przez sito weryfikacyjne będą przechodzić wszystkie wnioski. Na ten etap urzędnicy będą mieli czas do połowy listopada. – W drugiej połowie listopada chcielibyśmy ogłosić listę inwestycji. I przeprowadzić głosowanie tak, by zakończyć je jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia – tłumaczy K. Sikora.
- W styczniu ogłosimy wyniki. Jak widać, mocno przyspieszamy z harmonogramem – mówi prezydent. – W innym przypadku zostaje nam mało czasu na procedury związane z dokumentacją, projektami, przetargami. I mamy efekt taki, że ogłaszamy budżet obywatelski na 2017 rok, a jeszcze trwają prace przy inwestycjach, które wygrały edycję z 2015 roku.
Zadania, które pomyślnie przejdą weryfikację zostaną podzielone, jak zwykle, na inwestycje małe i duże (kwotą graniczną będzie ok. 150 tys. zł).
Przypomnijmy, że zgłaszanie wniosków do budżetu obywatelskiego dotyczy tzw. „starej” Zielonej Góry. Mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto dzielą pieniądze w sołectwach, z puli Funduszu Integracyjnego.
(dsp)
HARMONOGRAM
* 11 października – 31 października - zgłaszanie propozycji zadań
* 1 listopada – 14 listopada - weryfikacja zadań
* 16 listopada – 15 grudnia – głosowanie
* 15 grudnia – 9 stycznia - liczenie głosów
UWAGA!
* Wniosek zgłoszeniowy zostaje uznany za kompletny, jeżeli wypełnione są wszystkie pola oznaczone jako obowiązkowe.
* Do budżetu obywatelskiego mogą być zgłaszane zadania o charakterze infrastrukturalnym należące do zadań własnych miasta Zielona Góra, które są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego.
* W przypadku zadań infrastrukturalnych, które wymagają lokalizacji na określonym terenie, musi on stanowić mienie miasta nieobciążone na rzecz osób trzecich oraz być zgodne z zapisami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta lub miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
* Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Zielonej Góry, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 18 lat. Prawo do udziału w głosowaniu mają osoby zameldowane czasowo lub na stałe w Zielonej Górze.
NIE BĘDĄ ZREALIZOWANE
W ramach budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane m.in. następujące zadania:
- których wymagany budżet całkowity na realizację przekraczałby wysokość środków dostępnych w ramach środków przeznaczonych na budżet obywatelski,
- które po realizacji generowałyby koszty utrzymania niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości proponowanego zadania,
- które stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście politykami i programami, w tym w szczególności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, chyba że wydano już na takie zadania pozwolenie na budowę,
- które naruszyłyby obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawa własności.