Obchody Narodowego Święta Niepodległości
13 Listopad 2013
Takiego tłumu, podczas zgromadzeń przy pomniku, nawet najstarsi nie pamiętają. Wiele osób udekorowało ubrania własnoręcznie wykonanymi biało-czerwonymi kotylionami i w dłoniach trzymało flagi narodowe.
11 listopada 2013 roku w Zielonej Górze odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości, które rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny celebrowana w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela.
Następnie kompania honorowa z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska pod dowództwem kapitana Tomasza Pryzmonta, poczty sztandarowe (w tym: pułku, Miasta Zielona Góra, organizacji kombatanckich, społecznych i szkół), za nimi władze samorządowe z Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbietą Polak i Prezydentem Miasta Zielona Góra Januszem Kubickim, goście uroczystości z senatorem Stanisławem Iwanem oraz mieszkańcy miasta przemaszerowali na Plac Bohaterów, gdzie już było tłoczno. Kolumnę prowadził dowódca uroczystości podpułkownik Przemysław Ziętalak, który uroczystość przeprowadził zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Takiego tłumu, podczas zgromadzeń przy pomniku, nawet najstarsi nie pamiętają. Wiele osób udekorowało ubrania własnoręcznie wykonanymi biało-czerwonymi kotylionami i w dłoniach trzymało flagi narodowe. Podobnie, jak niespełna trzyletnia Kasia, która przyszła na uroczystość specjalnie przygotowana. Spacerując z rodzicami, tuż przed rozpoczęciem głośno recytowała - Kto Ty jesteś? Polak mały! Jaki znak Twój? Orzeł biały!
Zgromadzenie rozpoczęło wciągnięcie flagi państwowej na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego. Po czym młodzież VII Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego przedstawiła program poetycko-muzyczny „O Polsko, święte Twe imię”.
Ważnym momentem była dekoracja sztandaru 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska odznaką „Za Zasługi dla Związku Sybiraków”. Aktu tego dokonał Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Zielonej Górze Edward Daszkiewicz.
Major Maruisz Urbański odczytał apel pamięci, po czym rozległa się salwa honorowa. Po jej oddaniu tłum wybuchnął śmiechem, bowiem chmara dzieci rzuciła się do zbierania łusek po nabojach. Spotkanie zakończyło złożenie wiązanek kwiatów u stóp pomnika i „Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego”.
W naszym mieście od rana było pogodnie, radośnie i podniośle, jak na wolny kraj przystało. Zgromadzenie bez zbędnych przemówień miało charakter przyjazny i pokoleniowy. Lekcję patriotyzmu zielonogórzanie zaliczyli na sto procent.