Z banku nasion na łąkę
Akcją kierował Marcin Sikora, przyrodnik, pracownik Centrum Przyrodniczego, członek stowarzyszenia „Natura i człowiek”. – Trzeba dobrać odpowiednie proporcje nasion, zważyć je i starannie opisać. Sprawdźcie, ile waży 100 nasion. Niektóre rośliny, np. wyka, mają duże nasiona, wtedy wystarczy dziesięć sztuk – instruował przyrodniczą ekipę. – Na 100 mkw. powinniśmy użyć ok. 100-120 gram mieszanki.
– Stworzymy gotowe mieszanki, po aptekarsku dobrane na różne stanowiska, słoneczne, wilgotne i zacienione – mówiła Agnieszka Barczyk, kierownik działu utrzymania zieleni w ZGK, która nie oszczędzała się przy liczeniu roślinek.
Pomogliśmy w liczeniu nasionek, na własnej skórze przekonując się, że to nie lekka praca. Cześć ekipy „rachmistrzów” trafiła na wielkie nasiona traganka pęcherzykowatego. Nam przyszło w udziale policzyć m.in. mak polny. Doceniliśmy wymagającą pracę przyrodników. Oddzielenie maleńkich ziarenek maku i odłożenie ich do plastikowych pojemników to radość, ale i prawie heroizm.
- Łąki, które wiosną założymy, w pierwszym roku nie zachwycą mnogością barw i kształtów, ale w kolejnych sezonach dojdą do właściwego kształtu i składu gatunkowego – wyjaśnił M. Sikora. - Łąka w mieście to eksperyment. Większość roślin, które wybraliśmy, jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, rosną na mocno jałowych glebach. Niektóre nie zaadoptują się w miejskiej glebie, inne poradzą sobie świetnie. Co roku na łące będzie przyrodnicza rotacja.
W pierwszym roku po założeniu, łąki kwietne będą wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba je systematycznie i obficie podlewać, bo siewki są wymagające. Łąki zostaną zabezpieczone przed ptakami, które chciałyby wyjeść nasiona. Będzie wykaszana na przełomie czerwca i lipca i pod koniec października.
W mieście powstaną cztery łąki kwietne: na skwerku nieopodal ronda przy Dworcowej, przy Zjednoczenia przed wejściem na ścieżkę rowerową, przy Piwnej i w Parku Piastowskim.
Lista roślin, które ozdobą łąki jest długa, to 35 gatunków. Podajmy dla przykładu: kostrzewa czerwona, koniczyna polna, dziurawiec zwyczajny, marchew zwyczajna, lebiodka pospolita, mak polny, chaber bławatek, chaber łąkowy, szałwia łąkowa, rumianek pospolity, żmijowiec zwyczajny.
(rk)