Wypożycz zielony rower!
- Ja już nie mogłem się doczekać, kiedy wypróbuję rower. Ale dziewczyny chyba bardziej się niecierpliwiły – przyznaje ze śmiechem Krzysztof Staniszewski. Dziewczyny? Ze skrzyni zamontowanej między przednimi kołami zielonego roweru wychylają się dwie jasne główki... – Super się jechało! Wygodnie, bo my tylko siedziałyśmy, a tata pedałował. No, i jest dużo miejsca, nie tylko my się zmieściłyśmy – chichoczą Marta i Monika. Zaglądam do środka. Oprócz bliźniaczek, na przejażdżkę we wtorkowe przedpołudnie załapały się jeszcze... foczka i lisek. Pluszowe, oczywiście. Rower rodzinny, inaczej zwany cargo, wyposażony jest w skrzynię z ławeczkami i pasami, można przewozić w niej czwórkę dzieci albo bagaż. – Każdy z rowerów miejskich udźwignie użytkownika do 120 kg, a ten, dodatkowo, jeszcze 100 kg w skrzyni – spieszy z wyjaśnieniami pan Krzysztof, dziś - kierowca rodzinnego pojazdu, na co dzień - zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Zarządzania Drogami z Biura Analiz i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Rozmawiamy na placu Bohaterów, przy stojakach, z których od rana już ubyło kilka rowerów... – Zielonogórski system wypożyczania ruszył o północy. Z poniedziałku na wtorek. I do godz. 10.00 zarejestrowało się w nim już blisko 2.200 osób. Baliśmy się, czy w miejscu gdzie zwołaliśmy konferencję prasową, będą jakieś pojazdy. Co byśmy pokazali dziennikarzom? Puste stojaki? – śmieje się Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy firmy Nextbike Polska S.A, operatora systemu.
– A ja się ucieszyłem z tych pustych stojaków, bo to znaczy, że system działa – dodaje przewrotnie prezydent Janusz Kubicki sadowiąc się na siodełku. – Jesteśmy pionierami w województwie, mam nadzieję, że za naszym przykładem pójdą inni. Dziękuję firmie Nextbike i dziękuję Robertowi Górskiemu, który od dawna wiercił mi dziurę w brzuchu, by uruchomić u nas taki system. Ale najpierw trzeba było zadbać o odpowiednią infrastrukturę rowerową w mieście, a dopiero potem zainwestować w profesjonalny system. I udało się! Dziś uruchamiamy Zielonogórski Rower Miejski. Zapraszam do śmigania!
A śmigać jest na czym. – W Zielonej Górze mamy aż 36 samoobsługowych stacji, a na nich 360 rowerów. W tym 10 tandemów i 10 rowerów cargo – z dumą wylicza wywołany do tablicy szef Stowarzyszenia Rowerem do Przodu. R. Górski na oficjalny „rozruch” systemu przyjechał, a jakże, wypożyczonym rowerem. - Stacje są rozmieszczone w kluczowych punktach miasta, w centrum i na osiedlach tak, by dostęp do nich miało jak najwięcej mieszkańców.
Ekipy opiekujące się zielonogórskim systemem będą dbały o serwis i rotację rowerów. Chodzi o to, żeby rano, na każdej ze stacji było przynajmniej pięć sztuk. – W ciągu dnia pracownicy też będą starali się uzupełniać braki, przewozić rowery z miejsca na miejsce – dodaje K. Staniszewski.
Rowerami będziemy jeździć po mieście do końca listopada. Potem pojazdy czeka „przezimują” i wyruszą na ulice od 1 marca.
Zielona Góra jest 40. miastem w Polsce, w którym funkcjonuje system Nextbike. Warto o tym pamiętać, bo jeśli raz zarejestrowaliśmy się w systemie, możemy korzystać z wypożyczalni w innych miastach, np. Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie. Konto jest ważne także za granicą.
Panowie na konferencji zapewniali, że wypożyczenie roweru jest dziecinnie proste. Postanowiłam sprawdzić to na własnej skórze. Telefon w dłoń i... do dzieła! Jak mi poszło? Sprawdźcie w tekście poniżej.
(dsp)
Cennik:
* pierwsze 20 minut – 0 zł
* 21-60 minut – 2 zł
* każda następna godzina – 4 zł
* opłata inicjalna – 10 zł.
Na jedno konto można pożyczyć jednocześnie do czterech rowerów.
TU SĄ STACJE
* Stary Rynek/Jana Sobieskiego
* Kupiecka (Bachus)
* Zdrojowa
* Kupiecka/Wojska Polskiego
* Wojska Polskiego/Reja
* Rondo 11 Listopada
* Podgórna/Waryńskiego
* Podgórna (UZ)
* Szafrana (UZ)
* Osiedle Pomorskie
* Osiedle Śląskie
* Morelowa
* Wojska Polskiego/Wyszyńskiego
* Kraljevska
* Wojska Polskiego (UZ)
* Agrestowa
* Zacisze/Prosta
* Botaniczna (miniZOO)
* Cisowa
* Krośnieńska (Zielona Strzała)
* Wyszyńskiego/Słowacka
* Wyszyńskiego/Monte Cassino
* Zawadzkiego/Cyryla i Metodego
* Wyszyńskiego/Wiśniowa
* 1 Maja (Zielona Strzała)
* Batorego/Obywatelska
* Plac Słowiański
* Konstytucji 3 Maja (Wenus)
* Sulechowska (CRS)
* Krępowska (Chynów)
* Dworcowa (dworzec PKP)
* Dworcowa (dworzec PKS)
* Wyspiańskiego (pływalnia)
* Batorego/Zamoyskiego
* Odrzańska (Łężyca)
* Plac Bohaterów