Wkrótce głosowanie w budżecie obywatelskim

17 Listopad 2016
Tak, to już ten etap! Rozpocznie się w poniedziałek, 21 listopada. Po weekendzie poznamy listę zadań małych i dużych, na które będzie można oddać swój głos. Wiadomo, że marzenia i potrzeby zielonogórzan są liczone w setkach!

Pierwotnie, według harmonogramu Budżetu Obywatelskiego 2017, głosowanie miało się rozpocząć w środę, 16 listopada. W tym dniu magistrat zwołał konferencję prasową, na której urzędnicy poinformowali, że będzie lekkie opóźnienie.

Propozycji od mieszkańców wpłynęło tak dużo, że komisja, która je weryfikuje poprosiła jeszcze o kilka dni na dokończenie prac. Nie bez znaczenia był fakt, że z powodu zmian w regulaminie budżetu (wnioskować i głosować mogą teraz nawet 13-latkowie), wydłużono też termin składania wniosków.

– Mamy ponad 250 wniosków, więcej niż w ubiegłym roku. Wczoraj pracowaliśmy do 20.30, urzędnicy i przedstawiciele strony społecznej – poinformował Krzysztof Sikora, dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Gospodarki Komunalnej. – W trakcie prac okazało się, że niektóre zgłoszenia dublują się albo wykluczają. Chcemy skontaktować się z wnioskodawcami, porozmawiać, dopytać o szczegóły i „co poeta miał na myśli”, być może będzie potrzeba lekkiej modyfikacji niektórych założeń. Nie chcemy odrzucać żadnego zgłoszenia bez dokładnej analizy.

Przypomnijmy, że w tym roku, oceną zgłoszonych wniosków zajmuje się specjalna komisja, w skład której wchodzą nie tylko urzędnicy, ale także tzw. strona społeczna, czyli przedstawiciele rady miasta, rady seniorów, młodzieżowej rady, rady pożytku publicznego, rady ds. osób niepełnosprawnych. - Wszystkim zaangażowanym osobom chciałbym bardzo podziękować, włożyli w prace nad budżetem obywatelskim mnóstwo energii i serca – chylił głowę K. Sikora.

Ogłoszenie kompletnej listy zadań do głosowania zaplanowano na najbliższy poniedziałek. Wtedy poznamy konkrety. Na razie urzędnicy tylko nieznacznie uchylają rąbka tajemnicy. – Najwięcej jest małych inwestycji, głównie remontów i modernizacji: chodników, jezdni, oświetlenia. Druga, także liczna grupa wniosków dotyczy utworzenia miejsc do rekreacji: placów zabaw, boisk, siłowni pod chmurką - wyliczył Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji i Zarządzania Drogami. Wiadomo też, że kilkanaście wniosków zostało odrzuconych, bo inwestycja dotyczyła mienia, które nie stanowi własności miasta.

Od momentu, gdy zostanie podana lista wszystkich zadań w budżecie obywatelskim, ruszy etap głosowania. Będzie można wytypować swoich faworytów tradycyjnie, na kartach do głosowania lub przez internet. Na stronie urzędu miasta: www.zielona-gora.pl cały czas funkcjonuje zakładka Budżet Obywatelski 2017, na bieżąco jest aktualizowana, warto tam zaglądać.

W przyszłym numerze „Łącznika Zielonogórskiego” ukaże się szczegółowy przewodnik po Budżecie Obywatelskim 2017 (w tym pełna lista zadań, na które można głosować).

(dsp)