W sobotę dołącz do korowodu!
Hasło przewodnie tegorocznego korowodu to „Kultury świata”. Z tej przyczyny główna arteria miasta zostanie zdominowana przez barwne kostiumy i instalacje plastyczne autorstwa uczniów zielonogórskich szkół. Zobaczymy reprezentantów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, którzy na tę okazję przygotowali stroje ludowe ze wszystkich stron świata. Możemy więc spodziewać się Japończyków, Chińczyków, Hawajczyków, pojawią się także plemiona afrykańskie i przedstawiciele wielu innych kultur. Jedynym ograniczeniem będzie wyobraźnia dzieci.
Stałym punktem winobraniowego korowodu będą występy artystów, którzy bardzo podobali się w poprzednich latach, np. słynne Glinoludy z Bolesławca. Można do nich dołączyć!
- Zachęcam, by dać pomalować sobie twarz i ręce zdrowotną, białą glinką i pójść we wspólnym pochodzie. Jedyny warunek to ubrać się na biało. Bierzcie, co macie białego i chodźcie razem z nami. Zbiórka do malowania dwie godziny przed korowodem, u stóp Centrum Biznesu. Dodam, że glinka zawierająca niesamowitą ilość cennych minerałów, cudownie działa na skórę, w Paryżu to bardzo drogi kosmetyk – namawia Robert Czechowski, reżyser korowodu.
Po raz kolejny zobaczymy również aktorów z Teatru Terminus A Quo Edwarda Gramonta z Nowej Soli. W korowodzie wezmą także udział aktorzy Lubuskiego Teatru, którzy przemienią się w okazałe motyle i gladiatorów. Lubuscy winiarze pokażą się tradycyjnie na platformach i poczęstują najbliżej stojących widzów winem. Jak zwykle, zobaczymy wojsko i okazałą instalację plastyczną z Domu Harcerza. Będą też tancerze ludowi z RCAK.
Pojawią się fajczarze, sportowcy i tancerze, m.in. z Gracji, Mega Dance i Spoko Family.
Po raz pierwszy w takiej liczbie zobaczymy natomiast hinduskie tancerki z Oriental Art. Jako nowość pojawią się w tym roku poznańscy artyści uliczni z Fundacji Asocjacja 2006. Znana już na całym świecie grupa, składająca się głównie z artystów plastyków, pokaże kilkadziesiąt spektakularnych instalacji, np. wielkie koło, olbrzymiego Pegaza i anioła.
Najmłodszych widzów winobraniowego przemarszu ucieszy wielbłąd, kuce i koń, którego dosiadać będzie amazonka z flagą. Dla miłośników dawnej motoryzacji przygotowano pokaz samochodów i motocykli z kierowcami w strojach z epoki.
W tym roku, inna będzie także ceremonia samego otwarcia korowodu. Bachus odda klucze do miasta prezydentowi, po czym wspólnie dadzą sygnał do startu korowodu i odjadą specjalnym pojazdem do trybuny honorowej, gdzie będą podziwiać uliczne występy. Początek imprezy – sobota, godz. 12.00.
(kg)