W budżecie zagłosuje nawet trzynastolatek!

28 Październik 2016
Młodzież postawiła na swoim. Mamy zmianę w regulaminie budżetu obywatelskiego. Prawo do zgłaszania wniosków i prawo do głosowania nabywają osoby, które skończyły 13 lat! Uczniowie, do dzieła! Co chcielibyście zmienić w Zielonej Górze? Na zgłaszanie pomysłów macie czas do 10 listopada.

Wydłużenie czasu na składanie wniosków to kolejna zmiana. Pierwotnie harmonogram zakładał, że termin ten upływa wraz z ostatnim dniem października. – Żeby młodzież mogła zgłosić swoje propozycje inwestycji jeszcze w tej edycji budżetu obywatelskiego, specjalnie dla nich przedłużamy termin zgłaszania wniosków, aż do 10 listopada – zapowiedział w piątek, na konferencji prasowej, prezydent Janusz Kubicki. Towarzyszyli mu przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta, główni „sprawcy” całego zamieszania. To właśnie za sprawą zielonogórskich uczniów i ich postulatów, prezydent zdecydował się na poprawki w regulaminie.

Zmiana wchodzi w życie natychmiast, na gorąco. Prawo do składania własnych propozycji inwestycji oraz prawo do głosowania na zadania budżetu obywatelskiego mają zielonogórzanie, którzy skończyli 13 lat.

- To dla wielu naszych koleżanek i kolegów nowa sytuacja. Dlatego specjalnie dla nich stworzymy punkty konsultacyjne w kilku szkołach – dodał Rafał Trafała z Młodzieżowej Rady Miasta.

Od 2 do 10 listopada, w godz. 16.00-18.00, takie punkty będą działały w: Szkole Podstawowej nr 11, Gimnazjum nr 7, Zespole Edukacyjnym nr 3, Zespole Szkół Budowlanych. Punkt konsultacyjny będzie działał także w biurze MRM, w ratuszu.

- W czasie dyżuru będziemy informować, tłumaczyć, wyjaśniać zawiłości, pomożemy wypełnić wniosek – zapowiedział Marcin Kukuć z MRM.

Weryfikacja zadań, które już zostały zgłoszone do budżetu obywatelskiego będzie przebiegała na bieżąco. – Nie chcemy, żeby przez najnowsze zmiany, wydłużył się nam czas przeznaczony na kolejne etapy. Mam nadzieję, że uda się przeprowadzić głosowanie w zaplanowanym czasie – poinformował J. Kubicki. – Wpłynęło do nas już ponad 100 wniosków, powołamy komisję, która zacznie je weryfikować.

W skład komisji wejdą urzędnicy, dwóch przedstawicieli MRM, dwie osoby z Rady Seniorów, trzech radnych miasta ( po jednym z każdego klubu) oraz jedna osoba z Rady Pożytku Publicznego.

Kiedy ruszy już etap głosowania na zadania, które znajdą się na liście, znów będzie można skorzystać z pomocy punktów konsultacyjnych w szkołach. – Oczywiście, w tych punktach będą mogli oddać swoje głosy także dorośli zielonogórzanie, nie tylko uczniowie – dodał prezydent.

(dsp)