Uniwersytet Zielonogórski. Nauki o polityce i administracji w elitarnym gronie

28 Październik 2022
Instytut Nauk o Polityce i Administracji to miejsce, które pomaga odnaleźć się w dzisiejszym skomplikowanym świecie, w zagadnieniach krajowej i światowej polityki. Uczy także spojrzenia z perspektywy politycznej na sport, muzykę i ogólnie kulturę. Dyscyplina UZ znalazła się w elitarnym gronie - otrzymała kategorię „A” w parametryzacji MEiN.

Studentami i studentkami politologii są często osoby pracujące zawodowo, gdyż instytut ma w ofercie bezpłatne studia dzienne, na których zajęcia rozpoczynają się o godzinie 16.00. INPA proponuje studia politologiczne licencjackie o specjalności: polityka bezpieczeństwa i wojskowości; służby specjalne w świecie współczesnym oraz zarządzanie i administracja samorządowa, a także magisterskie o specjalności: marketing i PR polityczny; managament w sektorze publicznym oraz polityka bezpieczeństwa.

Baza na dalszą drogę

Instytut może pochwalić się wieloma absolwentami, odnoszącymi sukcesy w życiu zawodowym. Adam Kucza, szef relacji inwestorskich Orbis, PGNiG, Energa, Eurocash podkreśla: - To studia dające wszechstronną bazę na dalszą drogę. Nieodzowne w szybko zmieniającym się świecie. I wtedy od ciebie zależy, z jakich puzzli poukładasz swój zawód, branżę i budowane relacje.

Sebastian Chabiniak, komentator piłkarski w Eleven Sports, także pozytywnie ocenia ukończony kierunek: - Politologia na UZ to mnóstwo znakomitych przeczytanych książek, ogrom dyskusji o świecie i wykładowcy, z którymi można dyskutować choćby o polityce w świecie sportu.

Prawnik Piotr Królik wskazuje zaś: - Wiedza politologiczna przydaje się w pracy adwokata.

Jedną z tegorocznych absolwentek jest Marcelina Kasperska: - Politologia na UZ to kierunek przyszłościowy, który jest ukierunkowany na studenta i pozwala na odnalezienie się na rynku pracy. Dzięki temu udało mi się podjąć pracę w Ministerstwie Finansów, a jednocześnie kończyć studia magisterskie, więc jak najbardziej polecam.

Debaty i konferencje

INPA aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym, w tym ze szkołami średnimi. Ostatnim projektem była książka „Młody Politolog”, do której artykuły napisali uczniowie uczęszczający na zajęcia kół pod tą samą nazwą w V Liceum Ogólnokształcącym im. K. Kieślowskiego i Zespołu Szkół im. I. Sendler w Przemkowie. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce.

Licznie reprezentowaną grupą na studiach politologicznych są m.in. wojskowi, którzy w ten sposób poszerzają swoją wiedzę na temat polityki i administracji.

Instytut zwraca szczególną uwagę, by zapewnić studiowanie bez barier. Pomieszczenia są dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt elektroniczny.

Studenci mają możliwość odbycia części studiów za granicą dzięki programom MOST i Erasmus +. Możliwe jest odbywanie praktyk zawodowych na wybranych uczelniach i w instytucjach Unii Europejskiej.

INPA współpracuje z zagranicznymi uczelniami: europejskimi i amerykańskimi. Studenci uczestniczą w programie Team Europe, w ramach którego brali udział w zajęciach w Guben i Cottbus. Ponadto INPA organizuje debaty oksfordzkie, konferencje, seminaria i spotkania z najwybitniejszymi naukowcami z kraju i ze świata. We wszystkie te inicjatywy czynnie angażują się studenci, którzy mają też możliwość działać w prężnie rozwijającym się kole naukowym Unia Debat Oksfordzkich.

W INPA można zaspokoić swoją ciekawość świata, rozwijając swoje zainteresowania, w czym pomaga profesjonalna, ale także otwarta na potrzeby studiujących kadra.

 

dr Arkadiusz Tyda

Instytut Nauk o Polityce i Administracji UZ