Szkolenia CIS. Nabór trwa do końca roku

9 Grudzień 2022
Możesz zdobyć kwalifikacje, pracę i odmienić życie na lepsze. Trwa rekrutacja na bezpłatne szkolenia zawodowe w zielonogórskim Centrum Integracji Społecznej. Rozpoczną się 2 stycznia.

Powrót na rynek pracy nie jest łatwy. Z pomocą idzie Centrum Integracji Społecznej, które 2 stycznia rozpocznie bezpłatne szkolenia zawodowe w ramach kolejnej edycji projektu „Lepsze jutro 3”. Obejmą trzy specjalności: pracownik terenów zieleni, opiekun osoby starszej i niepełnosprawnej oraz pracownik gospodarczy.

- Przyjmiemy około 50 osób z Zielonej Góry i gmin partnerskich. Nabór prowadzić będziemy do świąt - zapowiada Anita Buraczewska, dyrektorka CIS.

Szkolenia będą trwały pół roku. Pierwszy miesiąc to warsztaty z psychologiem, terapeutą, doradcą zawodowym i pracownikiem socjalnym w budynku przy ul. Staszica 4. Drugi etap to pięciomiesięczne praktyki zawodowe.

- Organizujemy je w miejskich jednostkach. Są wśród nich MOSiR, ZGK, cmentarz komunalny, domy opieki społecznej, Centrum Usług Opiekuńczych, środowiskowe domy samopomocy. W ramach praktyk uczestnicy zdobywają umiejętności zawodowe, jednocześnie robiąc coś dobrego dla miasta - opowiada A. Buraczewska i dodaje: - Jedna z obecnych grup pomaga remontować mieszkania socjalne.

Uczestnikiem planowanych szkoleń może zostać osoba długotrwale bezrobotna, niepełnosprawna, bezdomna, zwolniona z zakładu karnego, uzależniona. Wszyscy w trakcie kursu otrzymają wsparcie finansowe, posiłek w ciągu dnia, zwrot kosztów dojazdu i odzież roboczą.

Centrum poszukuje też osób z niepełnosprawnościami, które w specjalnościach obsługa stajenna, hotelowa, pracownik terenów zieleni albo w prostych pracach remontowo-budowlanych przeszkoli partner projektu - Klub Jeździecki w Przylepie.

CIS szkolenia zawodowe organizuje od 2005 r. Z kursów skorzystało już ponad 3 tysiące osób, z tego ponad tysiąc podjęło pracę. Tylko w tym roku naukę rozpoczęło tu ponad 300 uczestników szkoleń, 112 już ją zakończyło, 82 podjęło pracę. Pozostali kontynuują praktyki.

Zwykle około 30-40 proc. kursantów CIS zostaje zatrudniona tam, gdzie odbywała praktyki albo w innej placówce, która je realizuje w porozumieniu z Centrum.

- Choć nie wszyscy garną się do pracy, często bywa, że to pracodawca do nas dzwoni, by zaoferować pracę praktykantowi, bo tak dobrze pracował! - z uśmiechem mówi dyrektorka.

W sprawie rekrutacji można zgłaszać się od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00 do Magdaleny Rybczyńskiej, osobiście przy Staszica 4 w Zielonej Górze albo telefonicznie pod numer 68 455 36 75.

(el)