Szkoła muzyczna powstaje bez poślizgu
Kończą się roboty konstrukcyjne w budynku edukacji artystycznej. Wkrótce rozpoczną się prace wykonawcze dachu i elewacji obiektu oraz montaż stolarki okiennej. Natomiast w budynku gdzie będzie sala koncertowa, wykonany jest stan surowy otwarty piwnic do poziomu pierwszego piętra. W planach jest też zagospodarowanie terenu wokół szkoły.
- Budowa nabrała imponującego tempa pomimo trudnej sytuacji w branży budowlanej – cieszy się Honorata Górna, dyrektor szkoły. I dodaje: - W 2024 r. uczniowie przeniosą się do nowych sal lekcyjnych przy ulicy Dzikiej 6. Szkołę czekają również zmiany organizacyjne. W niedalekiej przyszłości zostanie powołany Zespół Szkół Muzycznych. Oferta edukacyjna nowej placówki zakłada łączenie kształcenia ogólnokształcącego z muzycznym od poziomu szkoły podstawowej do egzaminu maturalnego.
Dyrektor H. Górny podkreśla, że nowa szkoła to spełnienie oczekiwań całej społeczności lokalnej: uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców. Zielona Góra i województwo lubuskie zyskają kolejną instytucję kultury w europejskim standardzie. Budynek został zaprojektowany ze szczególnym uwzględnieniem wymagań szkoły muzycznej - odpowiednia akustyka sal i technologia sceniczna to podstawowe wymagania, które będzie spełniał nowy obiekt. Dwie sale koncertowe mają zadowolić najbardziej wymagających melomanów i zachęcić do koncertów zawodowych muzyków.
Wykonawcą drugiego etapu inwestycji, który kosztuje ponad 32 mln zł jest zielonogórski oddział firmy Exalo Drilling. Zadanie finansowane jest z kilku źródeł, ale głównym inwestorem jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pierwszy etap zadania pochłonął ponad 4 mln zł. Do wykończenia pozostaną wnętrza sal koncertowych i zaplecze budynku koncertowego.
- Jestem dumny z tego, że w Zielonej Górze powstaje fantastyczna szkoła muzyczna – mówi prezydent Janusz Kubicki.
Szkoła muzyczna po okresie nauki zdalnej wróciła do pełnej aktywności edukacyjnej i koncertowej. Tygodniowo to ponad tysiąc godzin lekcyjnych z uczniami w ramach sześciodniowego tygodnia pracy szkoły. Ostatni uczniowie opuszczają placówkę o 20.00. Wszystkie zajęcia odbywają się w dotychczasowych siedzibach przy ul. Chrobrego 26 i al. Niepodległości 21. Codziennie nie brakuje koncertów w wykonaniu uczniów i zaproszonych muzyków. Szkoła co roku organizuje wiele konkursów instrumentalnych dla uczniów szkół muzycznych z województwa lubuskiego, a nawet konkursów ogólnopolskich.
(rk)