Świętujemy niepodległość!

8 Listopad 2019
Śpiewająco, na rowerze albo z dłutem w ręku... Uroczyście, dostojnie, ale też wesoło i rodzinnie. Tak obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Sprawdź, co będzie się działo w mieście z okazji 11 listopada.

Obchody w skansenie

Muzeum Etnograficzne w Ochli zaprasza w sobotę, 9 listopada, w godz. 11.00-15.00. Na początek, o 11.00 - multimedialna prezentacja „Powstanie Wielkopolskie w Łomnicy 1918-1919” (chata z Łomnicy z wystawą w domu byłego powstańca Tomasza Kłysza). O 12.00, w zagrodzie kamiennej – wprowadzenie „Kultura ludowa – kultura narodowa”, 12.30 - zwiedzanie wystawy malarskiej „100 maków na stulecie niepodległości” (autorka - Katarzyna Żok), 12.45 - „Materialne i duchowe dziedzictwo w kontekście prac Jana Papiny”, 13.15 – „Historia niepodległości dłutem pisana” – spotkanie z rzeźbiarzem J. Papiną, 13.40 – oprowadzenie po ekspozycjach muzealnych: „Historia Lubuskiego w kontekście reprezentatywnych kolekcji” oraz „Niezależny świat kolorami opisany”. O 14.00 zaplanowano poczęstunek.

 

Miejskie uroczystości

Prezydent Janusz Kubicki zaprasza w poniedziałek, 11 listopada, na uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. O 11.00 - msza w intencji Ojczyzny w kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi Śląskiej, o 12.00 - wspólne odśpiewanie hymnu państwowego przez zgromadzonych w kościele i na placu przy konkatedrze. O 12.15 uczestnicy uroczystości oraz orkiestra, kompania honorowa i poczty sztandarowe przemaszerują na pl. Matejki. Tam, ok. 12.20 rozpocznie się uroczyste zgromadzenie, w programie: podniesienie flagi i odegranie hymnu państwowego, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu  uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka”, apel pamięci, złożenie kwiatów.

 

Śpiewy przed filharmonią

W poniedziałek, 11 listopada, o 13.30, na placu przed Filharmonią Zielonogórską rozpocznie się „Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych”, na które zaprasza marszałek województwa Elżbieta Anna Polak. Zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu. Następnie pieśni polskie i ułańskie zaprezentuje grupa śpiewacza Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca przy Regionalnym Centrum Animacji Kultury. W bloku pieśni polskich usłyszymy wiązankę muzyczną, m.in. poloneza, oberka, mazura i kujawiaka, potem, przy wsparciu grupy wszyscy zaśpiewają utwory „Pierwsza brygada” i „O mój rozmarynie”. W bloku pieśni ułańskich usłyszymy; „Piękna nasza Polska cała”, „Płynie Wisła, płynie”, „Tam na błoniu błyszczy kwiecie”, „Przybyli ułani”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Hej, hej ułani (malowane dzieci)”, „Bywaj, dziewczę, zdrowe”, „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”. Przy wsparciu grupy wszyscy zaśpiewają „Pierwsza kadrowa”, „Maszerują strzelcy”. Wystąpi także zespół Minorki z SP 7 pod kierownictwem Henryka Łacnego („11 listopada”, „Mury”). W ramach poczęstunku - grochówka.

 

Koncert w Planetarium

„Historia ukryta w piosenkach” to koncert, na który zaprasza Zielonogórski Ośrodek Kultury w poniedziałek. 11 listopada, o 17.00, do Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus. – To bardziej widowisko niż koncert, multimedialna opowieść, na której program składa się kilkanaście polskich piosenek z repertuaru Mieczysława Fogga, Sławy Przybylskiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Stanisława Sojki, Grzegorza Ciechowskiego i Grzegorza Turnaua, wykonywanych we współczesnych aranżacjach – opisują organizatorzy.

Wykonawcy to dziesięcioosobowy zespół instrumentalno-wokalny, w skład którego wchodzą artyści z kręgu zielonogórskiego środowiska muzycznego i aktorskiego: Albert Bezdziczek - fortepian, kierownictwo muzyczne, Janusz Lewandowski - bass, kontrabas, Edward Piniuta – perkusja, Mateusz Skrzypczak – saksofon, Marek Kruszyna – gitara, Katarzyna Pusowska - śpiew, skrzypce, Anna Kalinowska, Jadwiga Macewicz, Tomasz Łupak – śpiew, Andrzej Winiszewski - akordeon, słowo wiążące, multimedia.

Bilety po 20 zł do kupienia na abilet.pl i godzinę przed koncertem (jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane).

 

Rajd do muzeum

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie zaprasza w poniedziałek, 11 listopada na dwie atrakcje: rajd Rowerowa Niepodległa oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Drogi do niepodległości”. W tym dniu wstęp do placówki jest bezpłatny. Do muzeum można przyjechać... rowerem. Na rajd zaprasza Stowarzyszenie Rowerem do Przodu. Start o symbolicznej godzinie 11.11 z pl. Bohaterów w Zielonej Górze. Na wszystkich uczestników rajdu będzie czekać w muzeum gorący posiłek. O 13.00, w LMW, zaplanowano ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla laureatów i wyróżnionych w piątej edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego „Drogi do niepodległości”. W tym roku nadesłano kilkaset prac z całego województwa. Najlepsze z nich będą zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w budynku głównym muzeum.

(dsp)